Az 50 éves Randy Fry a kaliforniai Fort Bragg partjainál régi barátjával, Cliff Zimmermannel merült együtt, amikor egy nagy fehér cápa brutális támadása során az életét vesztette. A tragédia augusztus elején történt. A két búvár légzőcsővel merült a parthoz közeli négy-öt méter mély vízben ahol étkezési célból fülcsigákat (Haliotis spp.) gyűjtöttek.
A Csendes-óceán keleti vidékén, Észak-, illetve Dél-Amerika partközeli sekély vizeiben a többnyire sziklákra tapadva élő fülcsigafaj, az abalon (Haliotis asinina) kedvelt tengeri csemegének számít. Kalifornia csendes-óceáni partvidéke a nagy fehér cápák (Carcharodon carcharias)
egyik legfontosabb előfordulási területe,
ami miatt a világszerte éves átlagban bekövetkezett nagy fehér támadások is- a statisztikai átlagot figyelembe véve - legnagyobb részt itt fordulnak elő.
Randy Fry és a barátja a partvidéket igen jól ismerő tapasztalt búvároknak számítottak, így azzal is tisztában voltak, hogy ezeken a vizeken az igen ritka nagy fehér jóval gyakrabban felbukkanhat más tengerszakaszokhoz képest.
Amikor lemerültek a tengeraljzatra, hogy fülcsigákat keressenek, Zimmermannt hirtelen egy hatalmas cápa farokúszója ijesztette meg a nem túl jó látótávolságú zavaros vízben.
Olyan zajt hallottam, mintha egy gyorsan elhaladó hajó, vagy tengeralattjáró zúgott volna. Egy cápa volt"
- emlékezett vissza Zimmermann az őt ért ijesztő élményre.
A Zimmermann által 18 láb (hozzávetőleg 5,5 méter) hosszúságúra becsült ragadozó az egymástól kissé eltávolodott két búvár közé úszott be. A nagy fehér cápa azonnal rárontott Fry-ra, és néhány másodperecen belül szabályosan szétszaggatta a férfit. Randy Fry-nak esélye sem volt a hatalmas ragadozóval szemben, amely a búvár fejét is letépte.
Annak ellenére, hogy a cápa széttépte az ötvenéves férfit, a leharapott testrészeket nem nyelte el. A szétszaggatott búvár testrészeit másnap sodorta partra az óceán, de Fry fejmaradványát csak a tragédia után két héttel később találták meg partra vetve.
Az Egyesült Államok nyugati partvidéke számít a leginkább „cápaveszélyes" területnek a világtengeren, azt is hozzátéve ehhez, hogy éves átlagban az állat-ember elleni agressziók sorában a cápatámadások számítanak a legritkábbaknak. Ezt jól mutatják a cápatámadási statisztikák adatai is.
Amíg például évente átlag húszezren veszítik életüket kutyaharapás miatt, háromezren pedig méhcsípés következtében, ezzel szemben - több évtizedes átlagot figyelembe véve- a cápatámadások halálos áldozatinak száma öt és tíz fő között mozog. A Floridai Természettudományi Múzeum adatbankja, az International Shark Attack File (ISAF) nyilvántartása szerin
tavaly összesen 57 nem provokált cápatámadást regisztráltak világszerte,
amiből viszont 41 eset az Egyesült Államok felségvizein történt, bár ebből csak egyetlen incidens végződött halálos eredménnyel.
( Az amerikai vizeken történt 41 nem provokált támadás a tavaly világszerte bekövetkezett 57 hasonló eset 71 százalékát teszi ki.) A légzőcsöves búvárok elleni agressziók az összes incidens 9 százalékát adják.
Az elmúlt tíz évben egyébként tavaly történt a legkevesebb cápatámadás a világtengeren.
Fajokra lebontva az ember elleni nem provokált agressziókat, a listát továbbra is a nagy fehér cápa vezeti, amelyet második helyen a tigriscápa (Galeocerdo cuvier) követ.