Vannak azonban esetek, ahol a paraziták nyomai azonosíthatók a fosszilizált ürülékben. Ebben a tanulmányban Nonsrirach és kollégái a thaiföldi Huai Hin Lat Formation képződményből származó, több mint 200 millió éves, kései triász kori kövesült bélsárban lévő paraziták leletét ismerteti.
A kövesült bélsár henger alakú és több mint 7 cm hosszú. Alakja és összetétele alapján a kutatók szerint valószínűleg valamiféle fitoszaurusz, krokodilszerű ragadozóktól származik, amelyek szintén ismertek erról a fosszílis helyszínről. A bélsár vékony szakaszainak mikroszkopikus analízise 6 kis, kerek, 50 és 150 mikrométer közötti hosszú organikus struktúrákat mutatott.
Az egyiket, egy tojás alakú struktúra egy vastag burokkal, azonosították: egy parazita fonálféreg petéje, míg a többi úgy tűnik, további féreg peték, vagy tisztázatlan identitású protozoa ciszták.
Ez az első feljegyzés szárazföldi gerinces gazdatestben lévő ázsiai kései triászból származó parazitákról és ritka bepillantás egy nyilvánvalóan sok parazitafaj által megfertőzött ősi állat életébe. A paraziták gyakori és fontos komponensei az ökoszisztémáknak, de az ősi parazitákat nehéz tanulmányozni a szegényes fosszilis dokumentumok miatt.
A paraziták gyakran gazdatestjeik lágy szöveteiben élnek, amelyek ritkán fosszilizálódnak.
A felfedezés hozzájárul a mezozoikum állatainak kövesült bélsarában megmaradt kevés fonalféreg lelethez. Ezért ezek a felfedezések jelentősen hozzájárulnak a távoli múlt parazitáinak eloszlásáról és ökológiáról való tudományos ismeretekhez.
A szerzők hozzáteszik: A megkövesült bélsár jelentős paleontológiai kincslelet, mely számos felfedezetlen fosszíliát tartalmaz és bővíti az ősi ökoszisztémákról és a táplálékláncokról való tudásunkat.
(Forrás: https://phys.org/)