Az erősen feldolgozott termékek, mint például a gabonafélék, a fehérjeszeletek, a szénsavas italok, a készételek és a gyorsételek globális fogyasztása jelentősen megugrott az elmúlt években. Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban az átlagos étrend jóval több mint fele ultra-feldolgozott élelmiszerekből (UPF) áll.
Egyes társadalmi csoportok, így különösen a fiatalabb korosztály, a szegényebb vagy a hátrányos helyzetű emberek étrendjében
80 százalékos az UPF kategóriába tartozó élelmiszerek fogyasztása.
A legújabb kutatások egyre több bizonyítékot tárnak fel az ultrafeldolgozott élelmiszerek okozta „ártalom hullámra". A világ legnagyobb szívkonferenciáján ismertetett két átfogó tanulmány kimutatta, hogy az UPF milyen pusztító hatást gyakorol a szív- és érrendszeri egészségre - írja a bemutatott kutatásokra hivatkozva a The Guardian.
Az első vizsgálat, amely tízezer nő étkezési szokásait követte nyomon 15 éven át, azt találta, hogy akiknek az étrendjében a legmagasabb arányt képviselték az UPF élelmiszerek,
azoknál 39%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki a magas vérnyomás
azokkal szemben, akiknél ez az arány a legalacsonyabb volt.
Köztudomású, hogy a magas vérnyomás jelentősen megnöveli a súlyos szívbetegségek kockázatát, beleértve ebbe a perifériás artériás betegségeket, az aorta aneurizmákat, és az érrendszeri demenciát, de a magas vérnyomás a vesebetegség kialakulásában is komoly szerepet játszik.
A második tanulmány, ami egy több mint 325 ezer férfi és nő bevonásával elvégzett metaanalízis, kimutatta, hogy azok, akik a legtöbb ultrafeldolgozott élelmiszert ették 24%-kal nagyobb valószínűséggel kaptak szív- és érrendszeri betegségeket, beleértve a szívrohamot, a stroke-ot és az anginát. A napi UPF-fogyasztás 10%-os kalóriabevitelének megnövelése a szívbetegségek kockázatának 6%-os növekedésével járt együtt.
A kínai Hsziani Katonai Orvostudományi Egyetem által vezetett kutatás szerint pedig azok, akiknél az UPF az étrendjük kevesebb mint 15%-át teszi ki, a legkevésbé voltak kitéve a szívproblémáknak. Az eredményeket az Európai Kardiológiai Társaság éves amszterdami ülésén hozták nyilvánosságra, ahol a világ vezető szívorvosainak, tudósainak és kutatóinak ezrei kaptak tájékoztatást az elvégzett vizsgálatokról.
Az ultra-feldolgozott élelmiszerek olyan termékek, amelyek a gyártás során több folyamaton mennek keresztül.
Gyakran magas a só- és cukortartalmuk, és adalékanyagokat, illetve tartósítószereket is tartalmazhatnak. Ezek az élelmiszerek jellemzően alacsony rosttartalmúak, és hiányoznak belőlük a friss, vagy minimálisan feldolgozott élelmiszerekben található olyan tápanyagok, mint például a friss gyümölcsök és zöldségek, a natúr joghurt és a házi kenyér esetében.
Korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták a nagy mennyiségű ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását számos más egészségügyi problémával, köztük az elhízással, a 2-es típusú cukorbetegséggel és a rákkal is.
Az első tanulmány egyik kutatója, Anushriya Pant, a Sydney-i Egyetem munkatársa az amszterdami konferencián újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy sokan nem is tudják, hogy az általuk egészségesnek vélt élelmiszerek, például a boltban vásárolt szendvicsek, levesek és alacsony zsírtartalmú joghurtok valójában UPF-ek. „Elképzelhető, hogy az egészségesnek vélt ételek valójában hozzájárulnak a magas vérnyomás kialakulásához" – nyilatkozta a kutató.
A nők általában jóval több UPF-et esznek, mint a férfiak
- tette hozzá Pant. További kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy ennek hátterében az ultrafeldolgozott étrend és az alacsony zsírtartalmú élelmiszerek nőkre célzott marketingje áll-e.
Dr. Chris van Tulleken, a világ egyik legjobban elismert UPF-szakértője és az Ultra Processed People című bestseller könyv szerzője ehhez csatlakozva a következőket mondta: „E tanulmányok eredményei teljes összhangban állnak azokkal a tudományos kutatásokkal, amelyek azt mutatják, hogy a megnövekedett UPF fogyasztás összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatának a jelentős megnövekedésével is.
„Sokak számára lehet ismerős a „junk food", de rengeteg olyan bio, szabadtartású, vagy „etikus" UPF van forgalomban, amelyet egészségesként, táplálóként, környezetbarátként vagy a fogyás szempontjából hasznosként árulhatnak. Szinte minden élelmiszer, amelyen valamilyen, az egészségre vonatkozó állítás szerepel a csomagoláson, valójában UPF – nyilatkozta dr. Chris van Tulleken.
„Jelentős bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek az egészségesnek tartott termékek megzavarják az étvágyszabályozást, megváltoztatják a hormonszinteket és számtalan egyéb káros hatást okoznak, amelyek valószínűleg ugyanúgy megnövelik a szív- és érrendszeri, illetve egyéb betegségek kockázatát, mint a dohányzás"- fűzte hozzá az UPF-szakértő.
Van Tulleken azt javasolta, hogy helyezzenek el fekete figyelmeztető címkéket az UPF-csomagolásokon, amint azt már Chilében és Mexikóban megtették, és azt is felvetette, hogy korlátozni kellene az UPF forgalmazását,
valamint különösen a gyermekeket célzó UPF- reklámokat.
Az Egyesült Királyság Egészségügyi és Szociális Minisztériumának képviselője közölte, hogy a minisztérium már bevezetett olyan jogszabályokat, amelyek korlátozzák bizonyos termékek szupermarketekben való elhelyezését és promócióját abból a célból, hogy visszatartsák a vásárlókat az egészségtelen élelmiszerek választásától.
Henry Dimbleby, a brit kormány egykori élelmezési szakértője szerint az Amszterdamban bemutatott tanulmányok az elsők között utaltak arra, hogy az UPF által okozott kár nem csak a termékek magas zsír-, cukor- és sótartalma miatt érhető tetten. "Ez azt jelzi, hogy valami más is történik" – nyilatkozta Dimbleby. „Tekintettel arra, hogy az UPF manapság az étrendünk 55%-át teszi ki, ez ébresztő kell, hogy legyen... Ha nem teszünk semmit, az katasztrofális hatású lehet"- fűzte hozzá a szakember.
Dr. Sonya Babu-Narayan, a British Heart Foundation (Brit Szív Alapítvány) orvos-igazgatója szerint további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megértsük az ultra-feldolgozott élelmiszerek, valamint a szív- és érrendszeri betegségek közötti összefüggéseket. "Így például nem tudjuk még pontosan, hogy ezt milyen mértékben okozzák a mesterséges adalékanyagok, vagy az ezekben az élelmiszerekben előforduló magas só-, cukor- és zsírtartalom" – mondta.
„Tudjuk, hogy a minket körülvevő világ nem mindig teszi könnyen elérhetővé és megfizethetővé az egészséges választást.
Éppen ellenkezőleg, gyakran a kevésbé egészséges ételek kerülnek a középpontba.
E probléma megoldásához olyan átfogó stratégiára van szükségünk, ami olyan környezetet hoz létre, amely támogatja az embereket abban, hogy hosszú és egészséges életet éljenek "-fűzte hozzá a British Heart Foundation orvos-igazgatója.