A C/2023 P1 Nishimura üstökös pályáját már sikerült pontosan meghatározni a felfedezését követő számos megfigyelésnek köszönhetően. A pályaszámítások azt mutatják, hogy a Nishimura az úgynevezett hosszú periódusú üstökösök közé tartozik,
ugyanis csak 437 évente kerüli meg Napot.
(Összehasonlításképp: az egyik legfényesebb, illetve leglátványosabb kométa, a Halley-üstökös keringési ideje 76 év.) Mindez azt jelenti, hogy a mi életünkben kizárólag csak ezen a hétvégén lesz esély megpillantani a C/2023 P1 üstököt, ami „legközelebb" 437 év múlva lesz ismét látható.
A pályaszámítások szerint a Nishimura szeptember 17-én közelíti meg legjobban a Napot, ám a szabad szemmel való megpillantására ezen a hétvégén szeptember 9. és 10. között nyílik a legkedvezőbb lehetőség. A C/2023 P1 szeptember 17-i napközelsége idején 33 millió kilométerre lesz központi csillagunktól. ( A Föld kereken 150 kilométer távolságra fekszik a Naptól, a legbelső bolygó, a Merkúr legkisebb Naptól mért távolsága pedig 46 millió kilométer.)
A Nishimura méretét egyelőre még nem sikerült pontosan meghatározni. A Naphoz közeledő üstökösnek már jól észlelhetően kifejlődött a kómája és a csóvája is, amit az alábbi, tegnap Libanonban készített fotón is jól lehet látni.
Az üstökös legnagyobb fényességét 3 magnitúdóra becsülik a csillagászok. ( Fényszennyeződéstő mentes égbolton a szabad szemmel még megpillantható csillagok fényessége 4,5-5 magnitúdó körüli.) Magyarország területén közvetlenül napnyugta után is megkísérelhető az üstökös megkeresése, ami szeptember közepén bő egy órával nyugszik a Nap után. Mivel ez az időszak a nap-éj egyenlőséghez közel esik, a rövidebb szürkületi idő megnövelheti az üstökösvadászat sikerét is.
Az üstökös megpillantására ennél viszont kedvezőbb az esély a napfelkelte előtti időszakban. Ekkor északkeleti irányban és a Vénusztól balra fog elhelyezkedni az Oroszlán (Leo) csillagképben. Igen nagy eséllyel jól látható lesz szabad szemmel, egy kisebb binokulárral vagy csillagászati távcsővel pedig már nagyon szép látványt nyújthat.
Az üstökösvadászat esélyét jelentősen megnöveli, ha fényszennyezettségtől mentes vagy azzal kevésbé érintett sík területen próbáljuk megfigyelni, ott, ahol a domborzat vagy a magas házak nem takarják el a keleti látóhatárt.
Az üstökösök olyan kisebb tömegű égitestek, amelyek igen megnyúlt pályán keringenek a Nap körül. Amikor az üstökösök napközelbe érnek, a kőzetmagjukat összecementáló jég a hő hatására párologni kezd, és az így kiszabaduló gázokból alakul ki a mag körüli kóma, valamint az üstökösök leglátványosabb része, az igen hosszú csóva. Az üstökösöket alapvetően a kóma, illetve a csóva jelenléte különbözteti meg az aszteroidáktól.
A csóvát alkotó gázok a sugárnyomás miatt mindig a Nappal ellentétes irányba mozognak, így a csóva is mindig merőleges szöget zár be a Naphoz képest az üstökös pályasíkján. Az erősen elnyúlt úgynevezett excentrikus pálya miatt
az üstökösök keringési ideje igen szélsőséges intervallumokban mozog;
néhányszor tíz évtől több száz, vagy akár ezer évig terjedően. A 200 évnél rövidebb keringési idővel rendelkező üstökösöket rövid periódusú, az ezt meghaladó keringési idővel rendelkezőket pedig hosszú periódusú üstökösöknek nevezzük.
A csillagászok úgy vélik, hogy az előbbiek a Neptunusz pályáján kívüli Kuiper-övből, az utóbbiak pedig az ennél sokkal távolabb fekvő és a Naprendszer peremvidékén található Oort-felhőből származnak. Amikor egy üstökös akár több százezer kilométer hosszú csóvája keresztezi a földpályát, a pályának azon a pontján, ahol a Föld áthalad a csóva törmelékhalmazán, meteorzápor keletkezhet.
Az egyik legfényesebb, és legtöbb meteorfelvillanást produkáló Perseida meteorraj minden évben augusztus 9. és 13. között éri el a Földet, miközben áthalad a Swift-Tuttle üstökös pályáján.
Az Orionidák meteorrajnak pedig a híres Halley-üstökös a forrása.
Noha jelenleg már több ezer üstököst katalogizáltak a csillagászok, és az újabb felfedezésekkel folyamatosan gyarapodik a számuk, éves átlagban mindössze egyetlen olyan üstökös érkezik napközelbe, ami kellően fényes ahhoz, hogy szabad szemmel is megpillanthassuk.