Szenzációs felfedezés: Homo sapiens csecsemő a neandervölgyiek között

neandervölgyi ember
A neandervölgyiek a pelisztocén kor végén, nagyjából 35 ezer éve tűntek el végleg az élet színpadáról
Vágólapra másolva!
Homo sapiens csecsemő csontját azonosítottak tudósok egy franciaországi barlangban, amelyben a feltételezések szerint kizárólag neandervölgyiek éltek.
Vágólapra másolva!

Az utolsó eljegesedés idején éltek a neandervölgyiek a különleges barlangban

A több mint 40 ezer esztendős lelet révén új szempontok tárulnak fel a Nyugat-Európában élő első "modern" emberek és eltűnt ősi rokonaik közötti kapcsolatokat illetően. A felfedezés nagy meglepetést jelentett Bruno Maureille, a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) kutatási igazgatója számára, aki a Nature Scientifique Reports című tudományos folyóiratban ismertetett kutatást irányította.

A neandervölgyiek a pelisztocén kor végén, nagyjából 35 ezer éve tűntek el végleg az élet színpadáról Forrás: Flickr.com

A Homo sapiens megjelenésénél jóval előbb kihalt, Eurázsiát hajdan benépesítő neandervölgyiek szakértője 1949 és 1963 között feltárt emberi kövületek leltárán dolgozott Burgundiában, a Yonne megyei Arcy-sur-Cure közelében található Renne-barlangban. Az André Leroi-Gourhan régész által felfedezett helyszínen gazdag, neandervölgyieknek tulajdonított szerszámgyűjteményt és emberi csontokat találtak,

amelyek az időszámításunk előtt 45 000 és 41 000 között virágzó,

úgynevezett chatelperroni kultúrával kapcsolatosak.

A lelet újabb bizonyíték a modern ember és a neandervölgyiek kapcsolatára Forrás: AFP/hemis.fr/Frumm John

A dordogne-i Eyzies-ben működő Nemzeti Őstörténeti Múzeumban őrzött 64 kövületet megvizsgálva Bruno Maureille egy csecsemő felső medencecsontjára - egy kéteurós nagyságú csípőtányérra - bukkant, amely különbözött a többitől. A morfológiai különbségből megértette, hogy a kisgyermek nem neandervölgyi volt - mondta el az AFP francia hírügynökségnek.

A lelet újabb bizonyíték lehet a modern ember és a neandervölgyiek kapcsolatára

A csípőtányér hossza és elhelyezkedése nem egyezett meg a többiével - mondta el Juliette Henrion, a Bordeaux-i Egyetem őstörténeti kutató laboratóriumának (PACEA) munkatársa, a tanulmány társszerzője, aki hangsúlyozta, hogy a Homo sapiens és a neandervölgyi ember csontvázának szinte minden csontja alaktani különbséget mutat a csecsemőknél és a felnőtteknél egyaránt.

Egy neandervölgyi (hátul, halványabban), valamint egy Homo sapiens fosszilis koponyája Forrás: AFP/Mandel Ngan

A kis csont morfometrikus (a méretet és az alakot egyaránt magában foglaló) 3D-s elemzése neandervölgyi csecsemők két jó állapotban megmaradt csípőtányérjával összehasonlítva kimutatta, hogy egy anatómiailag modern emberről van szó, amely azonban még különbözik a ma élő emberektől.

Egy neandervölgyi rekonstrukciója Forrás: SchisCom

- mutatott rá Bruno Maureille. Az auvergne-i Chatelperronban talált "tündérbarlangról" elnevezett kultúra a neandervölgyi népesség alkonyán és a Homo spaiensnek Eurázsia nyugati részén történt elterjedése idején jelent meg több helyen Franciaországban, illetve Spanyolország északi részén.

Cro-magnoni , vagyis modern emberek (Homo sapiens) barlangi medvére támadnak a késői pleisztocén korban Forrás: Zdenek Burian

A CNRS e heti közleménye szerint a Renne-barlangi felfedezés felveti a két biológiailag különböző emberfaj közötti esetleges érintkezés kérdését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!