Jane Parker a Readingi Egyetem professzora azt nyilatkozta, hogy a látás kutatásnak van hullámhossza, a hallás kutatásnak van frekvenciája...mindkettő mérhető és felméérhető műszerekkel. De mi van a szaggal? Jelenleg nincs olyan mód, amivel mérni lehet, vag előre jelezni egy molekula szagát, annak molekuláris szerkezete alapján. Eddig még lépést tartanak a molekuláris szerkezeti ismeretekkel, de végül számos olyan kivétellel néznek szembe, ahol a szag és a szerkezet nem illik össze. Ez az ami a korábbi szaglás modelleket zavarba ejtette. Az a fantasztikus az új gépi tanulás generálta modellben, hogy pontosan előre jelzi azoknak a kivételeknek a szagát. Parker professzor íz kémikusként főleg saját szaglására hagyatkozik, hogy leírja az aromákat.
A kutatás gépi tanulással létrehozott egy szagtérképet, ami felbecsülhetetlen lesz a szintetikus vegyészek munkájáában az élelmiszer- és parfümiparban. Ez új utakat nyithat meg a fennarthatóbb aroma és parfüm gyártáshoz.
A térkép nem csak ismert szagokkal és olyanokkal dolgozik, amik strukturálisan nagyon hasonlóak.Különböző molekuláris jellemzőjű független molekulák széleskörű részhalmazát képes leírni.
Az élemiszer- és a parfümiparban a kutatók számára több ezer, vagy lehetséges, hogy több millió kiaknázatlan potenciális szagforrásokat nyit meg. A szintetikus kémia számára ez az eszköz felbecsülhetetlen. Ezzel újaromákat lehet felkutatni.
(Forrás: University of Reading: https://www.reading.ac.uk/)