Az Albany Egyetem fizikus szakértője elmondta: „Ez az objektum valóban azonosítatlan, tehát valódi ufóról van szó".
A képet napközben, vasárnap készítették, amelyen a NARCAP jelentése szerint
a nap fehér felhőkön keresztül süt át, balra pedig egy vöröses felhősávot látunk, amely egy izzó, "szilárd" narancssárga színű objektumot ölel körül, "érdekes felszíni részletekkel."
A kép története 2010. február 14-re nyúlik vissza, amikor egy pár és egyéves kislányuk az El Yeso víztározónál töltötte a napot. Az anya 16 fényképet készített a lenyűgöző völgyről és a fölötte lévő égboltról, majd hazatérve észrevette a vöröses felhőket az objektummal együtt.
A chilei kormány megosztotta a fényképet a NARCAP-pal, az azonosítatlan légi jelenségeket (UAP) és a repülésbiztonságot vizsgáló légiforgalmi szakemberek tanácsadó testületével. Ted Roe, a szervezet vezetője hosszasan elemezte a képet, és 2010. július 2-án 23 oldalas jelentést tett közzé.
Roe a „The Proof is Out There" (A bizonyíték odakint van) című műsorban szerepelt, ahol a következőket mondta:
Úgy tűnik, hogy az objektumot nem illesztették be a fényképbe, így egy azonosítatlan légi jelenséggel állunk szemben.
A jelentés szerint az UAP egy részét a cirrus vagy cirrocumulus felhők eltakarják, ami megnehezíti az UAP valódi méretének felmérését. A NARCAP azonban úgy véli, hogy az objektum több mint 60 méter hosszú lehet.
Roe vörös, zöld és kék színszűrővel is megvizsgálta a képet, hogy lássa, a fényeloszlást. A vörös és a zöld hullámhossz több részletet és körvonal-meghatározást adott az UAP-nak, mint a kék, de a tárgy felső széle mindhárom árnyalatban látható volt, „mintha valamilyen fényforrás világítaná meg" - olvasható a jelentésben.
A képpontok torzulásának vizsgálatát is elvégezték, amely során a képet olyan mértékben felnagyították, hogy az egyes képpontok láthatóvá váltak.
Így próbálták kideríteni, hogy a képet esetleg az égbolton hozták-e létre vagy illesztették-e be utólag. Roe a jelentésben arra a következtetésre jutott, hogy „nem fedeztek fel olyan fényességtorzulást vagy térbeli elmozdulást, ami arra utalna, hogy az UAP nem volt jelen a fénykép készítésekor."
Most, 13 évvel később, a rejtélyes andoki esetet újra megnyitották, hogy újra megvizsgálják.
A "The Proof is Out There" című epizódban Mark de Antonio csillagász és videoeffektus-tervező elmagyarázza, hogy a különös képződmény a prizmaeffektus eredménye lehet.
A hatás akkor lép fel, amikor a nap a légkörben lévő jégkristályokba ütközik, és lenyűgöző szivárványt hoz létre. „Véleményem szerint ez az, amit a képen látunk" - mondta de Antonio.
Ha kettéosztjuk a képet, akkor a nap az egyik oldalon és az objektum a másik oldalon van. A középső keret és az objektum távolsága ugyanaz. Nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy egy objektum pontosan ugyanolyan távolságra legyen a Naptól, hacsak nincs lencsevillanás.
A lencsevillanás az, amikor erős fény éri a fényképezőgép lencséjét, és ez műtermékeket hoz létre.
De nem minden szakértő ért egyet de Antonióval. Juan Hernandez meteorológus, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa elmondta:
Bár nem vagyok fotószakértő, nem úgy tűnik, mintha egy fényképezőgép műtermékhatásával állnánk szemben.
A legtöbb műtermék vonalként jelenik meg, de az UAP korong alakú. A valószínű magyarázat a vöröses árnyalat felé bármely felhőben a lenyugvó nap lenne, de a kép készítésekor a nap közepén vagyunk - mondta Hernandez.
Egy másik szakértő, Matthew Szydagis fizikus az Albany Egyetemről szintén Hernández mellett foglal állást.
Egyetértek a NARCAP-jelentés következtetésével, amely szerint ez az objektum valóban azonosítatlan, tehát valódi ufóról van szó.
Harris a DailyMail.com-nak elmondta, hogy ez a kijelentés nem jelenti azt, hogy földönkívüliekről van szó. Egyszerűen csak azt jelenti, hogy „azonosítatlan".