A 63 éves beteg elárulta az orvosoknak, hogy a beavatkozást megelőző napon csak tiszta folyadékot fogyasztott, és fogalma sincs arról, hogyan kerülhetett a légy a vastagbelébe. Elmondta, hogy
két nappal a vizsgálat előtt pizzát és salátát evett vacsorára, de nem emlékezett arra, hogy legyet talált volna bármelyik ételében.
Az American Journal of Gastroenterology című szaklapban közzétett tanulmány szerint „hihetetlenül ritka kolonoszkópiás lelet és rejtély, hogyan kerülhetett a teljesen kifejlett, épségben maradt házilégy a haránt vastagbélbe".
A haránt vastagbél (a máj alsó felszíne és a gyomor nagy görbülete alatt húzódik át a máj alól a lép alsó pólusához) ugyanis a vastagbél „legmozgékonyabb" és „leghosszabb része".
A légy ráadásul csak úgy érhette el az emberi test ezen részét, ha a szájon vagy a végbélen keresztül bejutott valahogy a páciens testébe.
Ha a légy a szájon keresztül jutott be a férfi szervezetébe, akkor a felső emésztőenzimek és a gyomorsav valószínűleg nagyon gyorsan lebontotta volna, vagyis ez nem valószínű
– mondta Matthew Bechtold, a Missouri Egyetem gasztroenterológiai osztályának vezetője a The Independentnek, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz. – Ugyanakkor az is valószínűtlen, hogy a végbélen keresztül került valahogy a vastagbélbe.
Hozzátette: ha utóbbi eset áll fenn, akkor „egy elég hosszú nyílásnak kellett létrejönnie ahhoz, hogy a légy észrevétlenül berepüljön a vastagbélbe, és valahogy fény nélkül eljusson a vastagbél középső részébe egy nagyon kanyargós bélrendszerben."
A rovarok leginkább úgy juthatnak be az emésztőrendszerünkbe, ha véletlenül rovarpetéket vagy lárvákat tartalmazó ételt fogyasztunk.
Ez úgynevezett bélmiázishoz vezethet, amikor a légylárvák az ember elhalt vagy élő szöveteivel táplálkoznak. A megelőzésre és betegségellenőrzésre szakosodott szervezet, a Centers for Disease Control and Prevention szerint míg egyes fertőzött betegeknél nem jelentkeznek tünetek, mások hasi fájdalomról, hányásról és hasmenésről számoltak be.