Az őszülő és fehér színű hajat jellemzően az okozza, hogy a hajhagymáinkban lévő pigmentsejtek az öregedés során lassan elhalnak, ami a melanin nevű pigment hiányát jelenti. Akad azonban némi bizonyíték arra, hogy más tényezők is befolyásolhatják ennek a termelődését.
Bár a tudósok egereknél már kapcsolatot találtak a stressz és az ősz hajszálak között, azt eddig nem sikerült egyértelműen bizonyítani, hogy ez az embernél is így történik. A korábbi, tizennégy önkéntes bevonásával készült tanulmány viszont erős bizonyítékkal szolgál arra, hogy ez valóban megtörténik.
Ráadásul úgy tűnik, hogy amint az emberek kevésbé stresszesek, bizonyos mértékig a hajszínük is visszatérhet.
És bár a kutatók nem állítják, hogy a korral járó őszülési folyamatot vissza lehet fordítani, de az új eredmények taníthatnak nekünk valami meglepőt az öregedés biológiai folyamatairól.
Azoknak a mechanizmusoknak a megértése, amelyek lehetővé teszik, hogy a régi, ősz hajszálak visszatérjenek a fiatal pigmentált állapotukba, új támpontokkal szolgáltathat az emberi öregedés képlékenységéről általában
– mondta Martin Picard, a Columbia Egyetem viselkedés-orvostanának docense a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Emellett arról is tanúskodhatnak, hogyan befolyásolja ezt a természetes folyamatot a stressz.
A vizsgálatban összesen tizennégy egészséges önkéntes vett részt, akik 9 és 65 év között jártak, és a hajszálaik már mutatták az őszülés vagy a fehéredés bizonyos jeleit. A kutatók azonban megjegyzik: eredményeik nem feltétlenül vonatkoznak a lakosság teljes egészére.
Az eLife tudományos szaklapban publikált tanulmány során az önkéntesek hajszálait egy speciálisan kifejlesztett, nagy felbontású szkennelési technikával elemezték a pigmentvesztés jelei szempontjából. Ez a technika a szembetűnő őszülés mellett a kis mértékű színváltozásokat is kimutatta, ami a szakemberek elmondása alapján azt jelezte,
ha a pigmentvesztés egyszer már elkezdődött, akkor sem mindig folytatódott.
Amikor a színváltozásokat összehasonlították az önkéntesek egy maroknyi csoportja által kitöltött stressznaplókkal (ez az elmúlt tizenkettő hónapjuk stresszes és stresszmentes időszakainak naplózását jelentette), a kutatók némi összefüggést találtak a stressz ciklusai és a haj pigmentációjának változása között a vizsgálat néhány résztvevőjénél.
Volt olyan egyén, aki nyaralni ment, és öt hajszála visszanyerte a színét a nyaralás alatt, időben szinkronizálva
– mutatott rá Picard a szinte hihetetelen eredményre.
A tudósok több száz fehérjét elemeztek a hajszálak belsejében, és kapcsolatot találtak a fehér hajszálak és a mitokondriumokkal kapcsolatos több fehérje – az energiafelhasználás és az anyagcsere-feszültség mutatója – között. Ezt az összefüggést már korábban is észlelték, és
alátámasztja azt az elképzelést, miszerint a stressz okozza a hajszín változását.
A szakemberek az eredményeket egy matematikai modell segítségével több emberre és korosztályra is kiterjesztették. Eredményeik azt mutatták, hogy az ősz és fehér hajszálak bizonyos körülmények között valóban visszanyerhetik a színüket.
Bár ez ellentmond egy másik, egereken végzett vizsgálatnak, az egerek és az emberek közötti szőrtüszőbiológiai különbségek magyarázhatják az ellentmondást.