A zene – mint egyetemes nyelv – régóta ismert arról, hogy képes érzelmeket és emlékeket kiváltani. A PLOS ONE folyóiratban publikált, új tanulmány azonban azt sugallja, hogy szerepe sokkal mélyebbre nyúlik, és tükrözi, sőt talán még befolyásolja az erkölcsi keretünket is.
Tanulmányunk meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a zenei preferenciák egyfajta ablakként szolgálhatnak az egyén erkölcsi értékeire
– mondta Dr. Charalampos Saitis, a tanulmány egyik vezető szerzője, a londoni Queen Mary Egyetem Elektronikai Mérnöki és Informatikai Karának digitális zenefeldolgozással foglalkozó docense a ZME Science online tudományos portálnak.
A kutatás során a szakemberek több mint ezernégyszáz résztvevő adatait elemezték, akik kedvenc előadóik dalait a Facebook-oldaluk segítségével osztották meg.
Pszichometriai kérdőíveket is kitöltöttek, hogy felmérjék erkölcsi értékeiket, olyan dimenziók alapján, mint a gondoskodás, a tisztesség, a hűség, a tekintély és a tisztaság.
A tudósok ezután gépi tanulási algoritmusokat alkalmaztak, hogy megvizsgálják az egyes résztvevők által preferált előadók öt legjobb dalának akusztikai és szöveges jellemzőit. Ez magában foglalt kifinomult szövegfeldolgozási technikákat a dalszövegek narratív, erkölcsi értékek, érzelmek és érzelmek elemzésére.
A Spotify API program alacsony és magas szintű audiojellemzőkkel járult hozzá, amelyek segítettek kiszűrni a hangmagassággal, ritmussal, tempóval vagy energiával kapcsolatos mintákat a zenében.
Az eredmények lenyűgözték a szakembereket. Azt találták, hogy
a zenei preferenciák jobban megjósolták egy személy erkölcsi iránytűjét, mint az alapvető demográfiai információk.
Kimutatták azt is, hogy az olyan zenei elemek, mint a hangmagasság és a hangszín, szorosan kapcsolódtak a gondoskodás és a tisztesség értékéhez. Ezzel szemben a dalszövegekben kifejezett érzések és érzelmek hatékonyabban jelezték előre a hűség, a tekintély és a tisztaság tulajdonságait.
Íme néhány a legfontosabb megállapítások közül:
A tanulmány elismeri ugyanakkor a kulturális és társadalmi kontextus szerepét a zenei preferenciák és az erkölcsi értékek alakításában. Az a zene, amely az egyik kulturális kontextusban morális felhangja miatt rezonál, egy másikban más fogadtatásban részesülhet.
Ezek az eredmények összességében arra utalnak, hogy a zene több mint egyszerű szórakozás: tükörként tükrözi erkölcsi iránytűnket.
De ennél többről van szó. Az új eredményeket gyakorlati alkalmazásokban is fel lehet majd használni, a személyre szabott zenei javaslatoktól kezdve a mentális egészségügyben alkalmazott zeneterápiáig.
Vjosa Preniqi, a tanulmány vezető szerzője, a Queen Mary Adat-informált közönségközpontú médiamérnöki doktori képzési központjának PhD-hallgatója szerint ha megértik ezt az összefüggést, új utakat nyithatnak meg a pozitív erkölcsi fejlődést elősegítő, zenei alapú beavatkozások előtt.