A világon először egy férfinek szétrepedt a légcsöve, mert visszatartotta a tüsszentést

tüsszentés
A férfi nyaki röntgenje megmutatta, hogy a nyak bőre alatt csapdába esett légzsákok vannak, ahogy a nyíl mutatja.
Vágólapra másolva!
Ez az első ilyen ismert eset, hogy egy férfi egy kis lyukat tépett a légcsövében, miután megkísérelte visszatartani a tüsszentést. - írja a Live Science.
Vágólapra másolva!

A furcsa eset akkor történt, amikor a férfi az autóját vezette és szénanáthával küzdött. Hirtelen ellenállhatatlan vágyat érzett, hogy tüsszentsen, de ahelyett, hogy szabadjára engedte volna a tüsszentést, elfojtotta, befogta az orrát és becsukta a száját.

Ha tüsszentés alatt csukva van a száj és az orr, a felső légutakban létrejövő nyomás több, mint 20-szor annyi, mint ami létrejönne normálisan egy tüsszentés alatt. A férfi esetében a nyomás olyan nagy volt, hogy egy 2 milliméterszer 2 milliméteres lyukat tépett a légcsövében.

Amikor a férfi megérkezett a sürgősségi osztályra, súlyos fájdalmai voltak, nyaka mindkét oldalon megdagadt ls nehezen tudta mozgatni. Amikor az orvosok megvizsgálták, hal recsegő-ropogó hangot hallottak. De a férfinak nem voltak légzési, nyelési, beszéd problémái.

A nyaki röntgenből kiderült, hogy sebészeti tüdőtágulata volt: ez egy olyan állapot, amiben a levegő csapdába esik a bőr alatti legmélyebb szövetrétegekben. Aztán a comuter tomográfia vizsgálat megmutatta, hogy a repedés a 3. és 4. nyaki csigolya között volt. A levegő felhalmozódott a mellkasban lévő térben is a tüdők között.

Az orvosok arra jutottak, hogy a páciensnél a repedést a légcsőben gyorsan létrejövő nyomás okozta, miközben befogott orral és becsukott szájjal tüsszentett. Az orvosok úgy döntöttek, hogy nincs szükség műtétre. De két napig megfigyelés alatt tartották a kórházban, hogy biztosítsák, hogy az oxigén szintje és más életjelek állandóak maradjanak. Aztán elbocsátották, felszerelve fájdalomcsillaptóval és szénanátha orvosságokkal. Azt is mondták neki az orvosok, hogy 2 hétig ne végezzen semmilyen fárasztó fizikai tevékenységet. Öt héttel később a CT vizsgálat azt mutatta, hogy a szakadás teljesen meggyógyult.

A férfi nyaki röntgenje megmutatta, hogy a nyak bőre alatt csapdába esett légzsákok vannak, ahogy a nyíl mutatja. Forrás: https://www.livescience.com/health/in-worlds-1st-known-case-man-tears-windpipe-from-holding-sneeze

Végülis a férfi meglehetősen kis sérüléseket szenvedett el. De az esetben résztvevő orvosok a BMI Case Reports magazinban december 1-én publikált jelentésükben azt mondják, hogy ez figyelmeztetés kellene legyen másoknak. Mindenkinek azt tanácsolják, hogy ne fojtsa el a tüsszentést úgy, hogy befogja az orrát és csukva tartja a száját, mert tracheális perforációt (légcső átfúródás) okozhat. A spontán légcső szakadás ritka, de potenciálisan halálos. Csak néhány esetet jelentettek, és rendszerint fizikai trauma, vagy orvosi eljárást követő sérülés okozta, mint például a pajzsmirigy műtéti eltávolítása, vagy tubus beillesztése a légcsőbe. Attól függően, hogy hol van a szakadás és hogy a páciens életjelei stabilak-e, általában műtétre van szükség a kár helyreállításához.

Hogy a tüsszentés visszatartása ilyen sérüléseket okozzon nagyon ritka, de nyilvánvalóan nem lehetetlen.

(Forrás: Live Science: https://www.livescience.com/)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!