Előkerült Észak-Amerika állítólagos szörnyetege

nagylábú, bigfoot, jeti
a nagylábú Észak-Amerika állítólagos szörnyetege, melynek létezését lábnyomán kívül semmiféle fizikai bizonyíték nem támasztja alá
Vágólapra másolva!
Egy termetes, rémisztő alak bukkan elő az erdő árnyékából, hogy aztán ismét a fák takarásában keressen búvóhelyet. Ezt jelenetet már ezernyi emberi átélte, mégsem került senki közelebb ahhoz, hogy egy nagylábút (angol nevén Bigfoot vagy Sasquatch) azonosítson. Egy új kutatás szerint azonban ha valaki szemtől-szemben állna a mitikus lénnyel, meglepődne azon, amit látna.
Vágólapra másolva!

Floe Foxon adattudós kimutatta, hogy az Egyesült Államokban és Kanadában észlelt nagylábúak többsége valószínűleg fekete medve volt, amely a hátsó lábain lépkedett.

A fekete medvék (Ursus americanus) általában négykézláb járnak, de gyakran állnak a hátsó lábukra, ha jobban szeretnének látni vagy erősebben megszagolni valami érdekeset.

Ebből a testhelyzetből pedig kísértetiesen emberszerűnek tűnhetnek, bár meglehetősen szőrösek.


Nem ez azonban az első eset, hogy a tudósok a fekete medvét nevezik meg a nagylábú-jelenség magyarázataként. Egy tudós a fekete medvék várható populációit hasonlította össze az Egyesült Államok északnyugati sarkából bejelentett észlelésekkel 2005-ben. Ő akkor arra a következtetésre jutott, hogy egy amerikai fekete medvétől eltérő állatfaj lehet felelős a mitikus lény észleléseiért. Négy év múlva azonban egy másik, ugyanebben a régióban készült tanulmány nagyfokú átfedést mutatott ki a fekete medve populációk és a „jeti észlelések" között.

A nagylábú Észak-Amerika állítólagos szörnyetege, melynek létezését lábnyomán kívül semmiféle fizikai bizonyíték nem támasztja alá Forrás: Pinterest

Foxon most a korábbi eredményeket azzal bővítette ki, hogy kiterjesztette az elemzést az Egyesült Államok és Kanada minden olyan helyére, ahol fekete medvék és emberek egymás közelében élnek.

A nagylábú észlelésekre vonatkozó adatokat a Nagylábú Terepkutató Szervezet (Bigfoot Field Researchers Organization) adataiból vette, amely földrajzi adatbázist vezet a szemtanúk beszámolóiról, főként a huszadik századtól kezdve. Az adattudós ezt az információt aztán összevetette a fekete medvék sűrűségére és elterjedésére, valamint az emberi népsűrűségre vonatkozó helyi adatokkal. Szerinte ez előrelépést jelent a korábbi tanulmányokban használt egyszerűsített előrejelzésekhez képest.

A szakember szigorú regressziós modellje szerint (amely megmutatja, ha az egyik változóban észlelt változások összefüggnek egy másik változó változásával) a nagylábú-észlelések nagyrészt a tévesen azonosított fekete medvékkel magyarázhatók.

A BioRxiv tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint azokon a területeken, ahol a fekete medvék és az emberek száma magas, több ember lát nagylábút és ez különösen igaz a Csendes-óceán északnyugati részén. Texasban és Floridában viszont a fekete medvék közel sem gyakoriak, pedig mindkét államban gyakoriak a „jeti észlelések".

A fekete medve vagy baribál Észak-Amerika egyik legelterjedtebb medvefaja Forrás: Wkimedia Commons / Dam421

– magyarázta Floe Foxon a ScienceAlert online tudományos portálnak.

Hozzátette: egy amerikai államban vagy kanadai tartományban átlagosan 900 fekete medve észlelésére jut egyetlen nagylábú. Az állítólagos szörnyeteggel kapcsolatos, eddig összegyűjtött fizikai bizonyítékokról, például fogakról és szőrről ezidáig mindig kiderült, hogy egy másik ismert állathoz tartoznak, és ez általában egy medve volt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!