Az Egyesült Királyságban élő férfi keze a harapás után 48 órával annyira megduzzadt, hogy a helyi kórház sürgősségi osztályára került – írja a Science Alert tudományos portál.
A kórházban a sebet kitisztították, majd bekötözték, emellett a páciens tetanusz injekciót és antibiotikumos terápiát is kapott. A gondos kezelés ellenére a férfi egy nappal később ismét a kórházban kötött ki; bal kezén a kis és középső ujjak fájdalmasan megduzzadtak, alkarjai szintén feldagadtak és vörösek lettek.
Az orvosoknak műtéti úton kellett eltávolítaniuk a sérült szöveteket a seb környékéről. A beteg intravénásan három különböző antibiotikumot is kapott, emellett a műtétet követően további antibiotikumokat is kellett szednie. Szerencsére ezúttal a kezelés bevált, és a férfi teljesen felgyógyult.
A kórház orvosai a protokollnak megfelelően megpróbálták kideríteni, pontosan milyen kórokozó fertőzte meg a férfit.
Elemezték a sebből vett mintákat, majd megszekvenálták a kórokozó genomját.
Döbbenten tapasztalták, hogy a fertőzést egy eddig ismeretlen baktériumtörzs idézte elő.
Az új baktériumfaj a Globicatella nevű gram-pozitív baktériumnemzetségbe tartozik, egyik közeli rokona a G. sulfidfaciens. Utóbbi számos antibiotikummal szemben rezisztens, és a tapasztalatok alapján félő, hogy az új faj is rendelkezik ezzel a képességgel.
Bár szerencsére a frissen felfedezett baktériumfaj nem elpusztíthatatlan, a brit férfi esete ráirányítja a figyelmet arra, hogy a kóbor macskák számos veszélyes kórokozót hordozhatnak.