Bár a projekten dolgozó régészek korábban találtak ember által készített rejteket, ami eltakarta a rénszarvasra vadászókat, az újonnan talált nyilat nem találtak a közelben. Nincsenek vadász területek a közvetlen közelben, de ezt a nyilat a jég felső pereme mentén fedezték fel, úgy hogy lehet, hogy a vadászok egyszerűen elbújtak a felső hegygerinc mögött.
Az ember okozta klímaváltozás miatt olvad a a hó és a jég a Jotunheimen-hegységben, és így több száz, több ezer éves leletek kerülnek elő. Ha a régészek a felszínre kerülés után nem találják meg gyorsan ezeket az ember-készítette tárgyakat, a leletek degradálódnak.
A nyilat akkor találták a kutatók, amikor ellenőrizték az újonnan kitett területeket jég szegélyének mentén. A nyíl szára nyírfából készült, aminek még megvan az aerodinamikai tollazata 3 konzerválódott tollal. A vadászok tollazatot használtak, hogy a nyíllal jobban lehessen célozni, de ezek általában elbomlanak az idők folyamán.
A kvarcit nyílhegy alig látszik vessző elején, mert szurok fedi a nyílhegy nagy részét. A szurok rögzítette a nyílhegyet a vesszőhöz és egyenletessé tette a nyíl elejét a jobb penetráció végett. A szurok valószínűleg nyírfa szénből származik.
A kutatók azt mondják, hogy jeges lelőhelyükön nem ritka az olyan jégkorszaki nyíl, aminek konzerválódott a nyílfeje és még a vesszőhöz csatlakozik, de az ilyen régi nagyon ritka.
A nyíl többi része kicsit rosszabb állapotban van. A körülbelül 90 centiméter hosszú nyíl 3 darabba tört a vessző mentén, valószínűleg a hó nyomása miatt.
(Forrás: Live Science: https://www.livescience.com/)