A most napvilágot látott tanulmány szerint minden egyes rotifer – amely a szájszerv környékén található kerékszerű csillóiról kapta nevét – napi szinten 348 000-366 000 darab nanoműanyagot képes létrehozni. Ez a tengervízbe jutva beépül a táplálékláncba, ami károsítja az élővilágot.
A zooplankton részét képező rotiferek mikroszkopikus méretű vízi élőlények, mindenütt jelen vannak és nagy számban fordulnak elő; akár 23 000 egyed is élhet egy liter természetes vízben. A Massachusetts Amherst Egyetem által vezetett kutatócsoport tagjai kiszámították, hogy Kína legnagyobb tavában, a Pojang tóban a kerekesférgek naponta 13,3 billió nanoműanyag-részecskét hoznak létre.
A műanyag lebomlása akár 500 évig is eltarthat. Az idő elteltével ráadásul apróbb darabokra töredezik, ezt a folyamatot bizonyos fizikai és kémiai hatások pedig tovább fokozzák; ilyen tényezők például a napfénynek való kitettség, vagy a part menti szikláknak, óceáni akadályoknak történő nekicsapódás.
A tudósok azt akarták megvizsgálni, hogy a vízi élővilág milyen szerepet játszhat a mikroműanyagok létrehozásában. A vizsgálat különösen azután vált fontossá, hogy 2018-ban kiderült, az antarktiszi krill képes a polietilén golyócskákat egy mikrométernél kisebb darabokra bontani. Baoshan Xing, a Massachusetts Amherst-i Egyetem Stockbridge-i Mezőgazdasági Iskolájának környezet- és talajkémia professzora elmondta, hogy azért döntöttek a rotiferek vizsgálata mellett, mert a krillekhez hasonló, speciális rágószervekkel rendelkeznek. Azt akarták kideríteni, hogy a kerekesférgek – amelyeknek világszerte 2000 faja ismert – szintén képesek-e lebontani a műanyagot.
Míg az antarktiszi krill szinte teljesen kihalt helyen él, addig a rotiferek az emberek által sűrűn lakott mérsékelt és a trópusi övezetekben fordulnak elő nagy számban. Ezért is esett ezekre az élőlényekre a választásunk"
– mondta Xing, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette: a rotiferek eredeti tápláléka a zöld alga, ezt keverik össze a műanyagszennyezés során tengervízbe kerülő mikroműanyaggal.
A kutatók a tengeri és édesvízi kerekesférgeket különböző méretű műanyagoknak tették ki. Ezt követően a szakértők megállapították, hogy az állatok képesek akár 10 mikrométer nagyságú mikroműanyagokat is lenyelni és lebontani, majd nanoműanyagok ezreit bocsájtják ki a tengervízbe. A rotiferek testében főként élelmiszerek csomagolóanyagából származó mikro- és nanoműanyagokat mutattak ki.
Xing szerint a következő lépés annak megállapítása, hogy ezek a nanoműanyagok mennyire károsak az élővilágra, továbbá meg kell nézni azt is, mely élőlények képesek még tovább bontani az egyre nagyobb mennyiségben megjelenő mikroműanyagokat.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a nanoműanyagok valószínűleg veszélyesebbek az élővilágra, mint a mikroműanyagok, mivel nagyobb mennyiségben fordulnak elő és jobban károsítják az élő sejteket. Az eredményekből az látszik, hogy a Pojang-tóban előállított 13,3 billió nanoműanyag csak a jéghegy csúcsa, és a tengeri és édesvízi zooplankton ennek sokszorosát állítja elő. Az óceánok válsága tehát az amerikai kutatók szerint csak fokozódni fog a jövőben.
A mikroműanyagok mára a bolygó minden szegletét beszennyezték, a Mount Everest csúcsától egészen a Mariana-árok mélyéig, és kutatások bizonyították, hogy sok ember vérében és szívszövetében, sőt még a méhlepényben is megtalálhatók. Laboratóriumban végzett megfigyelések alapján igazolták, hogy a nanoműanyagok súlyosan károsítják az élő sejteket, emellett más toxikus szennyező anyagok hordozóiként is funkcionálhatnak. A műanyagokban jelenlévő kémiai adalékanyagok felszabadulása fokozódik a bomlási folyamatok során.