Az El Paso-i Texasi Egyetem (UTEP) kutatói laboratóriumi tesztek során bizonyították, hogy a speciálisan összeállított anyaguk több mint alkalmas arra, hogy felszívja azokat az anyagokat, amelyek az idegsejtek degenerációját váltják ki, ami olyan állapotokhoz vezet, mint a demencia és a Parkinson-kór.
Nagyon fontos, hogy ezeket a rendellenességeket még azelőtt kezeljük, mielőtt azok elérnék a klinikai stádiumot
– mondta Mahesh Narayan, az UTEP kémikusa és a tanulmány első szerzője a ScienceAlert online tudományos portálnak. – A neurodegeneratív betegségek előrehaladott tüneteit kezelő, jelenlegi kezelések a legtöbb embernek egyszerűen meghaladják az anyagi lehetőségeket.
Hozzátette: az a céljuk, hogy olyan megoldást találjanak, amely a lehető legtöbb beteg számára kezelhető költséggel megelőzheti ezen állapotok legtöbb esetét.
A neurodegenerációhoz számos környezeti tényező, köztük különböző gyomirtó és peszticidek is hozzájárulnak.
Az egyik leghírhedtebb példa a széles körben használt gyomirtó paraquat. Annak ellenére, hogy számos tanulmány szerint a vegyszer összefüggésbe hozható a Parkinson-kór kialakulásának fokozott kockázatával – amely kockázatról a paraquat svájci gyártója állítólag már az 1960-as évek óta tudott –,
a gyomirtót egyre gyakrabban használják más gyomirtó szerekkel együtt a növényi kártevők elleni védekezésre.
Úgy tűnik, az idegrendszerben a paraquat a szuperoxid szabad gyökök képződésének katalizálására olyan reakciók láncolatát indíthatja el, amely az idegsejtek elhalásához vezet.
Az Environmental Research című folyóiratban publikált tanulmány szerint az antioxidánsok használata esélyt adhat az idegsejteknek a harcra szabad gyökök elleni küzdelemben. Csak egy probléma van: a vér-agy gát „túlságosan jól" végzi a dolgát, és megakadályozza, hogy a legtöbb, az étrendünk során bevitt antioxidáns, mélyen beszivárogjon az agyunkba. A kávésav figyelemre méltó kivételt jelent.
A borban, az almában és a kávéban is megtalálható antioxidáns a gerincfolyadékban kimutathatósága arra utal, hogy bizonyos koncentrációban képes lehet „átcsúszni" az idegrendszerünk kerítésén.
És hogy a kávésav szuperoxid-ellenes „kung-fu"-ját felerősítsék, Narayan és csapata a vegyületet úgynevezett kvantumpontokká alakította át. Ezek a mindössze néhány nanométer átmérőjű, aprócska darabkák olyan elektromágneses tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek a kvantumhatásokat átengedik, így
jól használhatóak olyan technológiákban, amelyek nagymértékben hangolható optikai kimenetekre támaszkodnak.
Ebben az esetben a kávészemét kávésavas szén-dioxid-kvantumpontokká (CACQD) alakították, ami feldúsítja az sp2-hálózatnak nevezett molekulákon belüli elektromágneses kötéseket, ami nemcsak a gyökök hatékonyabb felszívásában segít, de potenciálisan könnyebben „átcsúszhat" a vér-agy gáton is.
A kávésav alapú szén-kvantumpontok képesek átalakítani a neurodegeneratív betegségek kezelését
– mutatott rá Jyotish Kumar, a kutatócsoport vezetője, az UTEP vegyésze. – Ennek oka, hogy a jelenlegi kezelések egyike sem oldja meg a betegségeket, csak a tünetek kezelésében segítenek.
Hozzátette: céljuk, hogy gyógymódot találjanak azáltal, hogy foglalkoznak az atomos és molekuláris alapokkal, amelyek ezeket a betegségeket mozgatják.