Tény, hogy matematikailag elég kicsi az esélye annak, hogy megnyerjük a lottón a főnyereményt. Annak az eshetősége például, hogy egyetlen szelvénnyel elhozzuk a jackpotot 1:139 838 a 160-hoz. Tegyük fel tehát, hogy úgy döntünk, megduplázzuk az esélyeinket egy másik szelvény megvásárlásával: ekkor is csak 2:139 838 a 160-hoz lesz annak az aránya, hogy elhozzuk az áhított főnyereményt.
Még több kombinációval azonban már feltételezhetjük, hogy valamennyire növelhetjük a nyerési esélyeinket.
Ekkor a matematikai probléma helyett egy logisztikai problémába ütközünk: több millió szelvényt kell megvásárolnunk anélkül, hogy biztosra vehetnénk, a végén tényleg megnyerjük majd a főnyereményt.
Stefan Mandel azonban észrevette, hogy bizonyos lottójátékokban a főnyeremény több mint háromszorosára nőtt, mint amennyibe a lottó minden egyes lehetséges kombinációjának felvásárlása került.
Feltételezve, hogy minden számkombinációt meg tudott vásárolni, (szinte) garantáltnak tűnt a befektetés megtérülése.
Ehhez azt kellett feltételeznie, hogy a többi játékos nem nyer ugyanazokkal a számokkal, hogy meg kelljen osztani a nyereményt. Mandel végül vállalta ennek a kockázatát és be is jött neki a siker.
És bár ezzel nem szegte meg a szabályokat, a módszertana azonban mégsem volt éppen etikusnak mondható a játékkal kapcsolatban. A férfi ráadásul mindjárt az első lottószelvény vásárlásánál szembesült néhány logisztikai, szervezési, megvalósíthatósági problémával.
Először is meg kellett győznie jó néhány befektetőt, hogy higgyenek az általa kidolgozott rendszerben és anyagilag támogassák azt, amit végül több éves munkával tudott csak elérni.
Ezután ki kellett találnia, hogyan lehet megvásárolni minden lehetséges lottókombinációt. Tekintettel arra, hogy több millió különböző lehetséges variációt lehetett megadni, ehhez algoritmusokat kellett kidolgoznia a szelvények generálásához, majd kinyomtatásához, amit akkoriban néhány lottótársaság engedélyezett.
Miután kinyomtatták a rengeteg lottószelvényt, azok készen álltak a „bevetésre". Ezután már csak várni kellett a kellően tekintélyes összegű főnyereményre, így amikor ennek eljött az ideje,
a csapat azonnal felvásárolta a megfelelő számú szelvényt az üzletekben.
Tekintettel a szelvények tetemes mennyiségére, a dolog persze nem ment mindig zökkenőmentesen.
Lássunk egy gyakorlati példát! Mandel eleinte több kisebb ausztrál lottózóban nyert nagyobb összegeket, majd felfigyelt azokra az amerikai szerencsejáték irodákra, amelyeknél a főnyeremény messze meghaladta azt, amennyibe minden egyes kombináció megvásárlása került volna. Különösen érdekesnek találta az új virginiai lottót, amely csak az 1-től 44-ig terjedő számokat használta a sorsolásokon. Ez azt jelentette, hogy
7 059 052 lehetséges kombináció volt, ami jóval kevesebb, mint a szokásos 25 millió vagy az annál még magasabb.
Amikor a főnyeremény elég magasnak tűnt (ami akkoriban 15,5 millió dollár körül mozgott, ami ma több mint 5 milliárd forintnak felel meg, a szerk.), Mandel utasította a helyszínen lévő csapatát, hogy vásárolják meg nagy tételben a szelvényeket. A szokatlan tranzakciót a román-ausztrál közgazdász természetesen előre megszervezte, néhányan azonban váratlanul kihátráltak a megállapodásból és nem vásárolták meg az előre megbeszélt jegykombinációkat.
Mandel csapatának többi tagja végül két napig azon dolgozott, hogy beszerezzék a megfelelő számú lottószelvényt.
A csapat végül 6,4 millió szelvényt vásárolt fel a lehetséges 7 millió kombinációból: a számítások szerint ennyi volt szükséges a nyeremény garantálásához.
Bár a helyzet pattanásig feszült, a vesztes szelvények indokolatlanul nagy kupacában mégis ott rejtőzött az egyetlen nyertes szelvény.
Mandel után az FBI és a CIA is nyomozott, de jogsértést vagy bűncselekményt nem tudtak rábizonyítani. A férfi összesen tizennégy különböző lottón nyerte meg a főnyereményt, több milliárd forintnak megfelelő fontnyi nyereményt tett zsebre, amiből bőségesen kifizethette a befektetőit is. Ezután egy tengerparti házba vonult vissza a Csendes-óceán délnyugati részén található Vanuatu egyik trópusi szigetére.