A Miskolci Egyetem kínálta képzések évről évre több diákot vonzanak. Míg 2023-ban összesen 3967 magyar állami ösztöndíjas helyet hirdetett meg az intézmény alap, osztatlan, felsőoktatási szakképzés és mesterképzésben, ez a szám 2024-ben 4349 főre emelkedett. A hallgatói létszám növekedésében szerepet játszik, hogy az egyetem sikeresen akkreditált sok új képzést, amelyek közül többet először a 2024. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban hirdet meg.
A 2024-es felvételi időszakban újabb szabályok lépnek életbe, amire figyelni kell a jelentkezéskor, de ezek egyben lehetőséget is jelentenek. Például ilyen a 2024-től életbe lépő, maximum 100 pontot jelentő intézményi pontok rendszere. A Miskolci Egyetem jelenleg több mint 50 jogcímen ad többletpontot a felvételizőknek, az intézményi pontok aktuális listája az egyetem felvételi oldalán érhető el. Intézményi többletpont az egyetem összes karán, minden képzésén szerezhető – a zeneművészeti képzések kivételével, ahol gyakorlati vizsga alapján történik a pontszámítás. A teljesség igénye nélkül: intézményi pontot ér
az emelt szintű érettségi vizsga; a nyelvtudás; a sporteredmény; az országos- és regionális tanulmányi versenyeken elért eredmény; az okleveles technikus végzettség; a Miskolci Egyetem által szervezett érettségi felkészítő tanfolyam elvégzése. Szintén intézményi pontot lehet szerezni előnyben részesítés jogcímen, amennyiben a jelentkező igazoltan hátrányos helyzetű, fogyatékos, gyermekvállalás céljából ellátásban részesül; hátrányos helyzetű térségből származik, vagy szomszédos államban élő magyar ajkúnak vallja magát.
Az Anyag- és Vegyészmérnöki Karon az űrmérnöki mesterképzés indul, amelynek az űrtechnológiához, űrkutatáshoz kapcsolódó, elsősorban mérnöki jellegű tervezési, fejlesztési, gyártási és üzemeltetési feladatokra készít fel.
Új képzés az Egészségtudományi Karon meghirdetett egészségügyi mérnök mesterképzés.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar angol nyelvű nemzetközi tanulmányok és régészeti mesterképzést indít, de felvette a palettára a 2 és 3 féléves fizikatanár és matematikatanár mesterképzéseket is.
A Bartók Béla Zeneművészeti Kar két szakon is indít új mesterképzéseket: Klasszikus hangszerművész trombita és fuvola szakirányon, valamint régi-zene hangszerművész blockflöte szakirányban.