Trianon traumája nemcsak a magyarság, hanem a szomszédos népek lelkébe is beleégett

Trianon
A magyar küldöttség távozik a nagy Trianon palotából, a békeszerződés aláírása után
Vágólapra másolva!
Trianon következményei több mint 100 év után is itt vannak velünk, traumája nemcsak a magyarság, hanem a szomszédos népek lelkébe is beleégett - hangsúlyozta a Magyarságkutató Intézet (MKI) főigazgatója az intézet által szervezett Trianon tudományos konferencia megnyitóján hétfőn Budapesten.
Vágólapra másolva!

Wilson amerikai elnök igazságosabb rendezést célzó javaslataiból semmi sem valósult meg

Kásler Miklós úgy fogalmazott, hogy a konferencia témájaként a legnagyobb magyar tragédia jelenik meg. Kiemelte, hogy Trianonról nagyon sokat tudunk és nagyon sokat nem tudunk, sem az okairól, sem az előzményeiről, ugyanakkor - mint fogalmazott - bár sok dolog ismert az utóéletéről, de ez a kép sem teljes még ma sem.

Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet (MKI) főigazgatója (elöl)) és Raffay Ernő történész, az MKI Trianon kutatócsoportjának vezetője (j) érkezik az intézet által szervezett Trianon tudományos konferencia megnyitójára az MKI-ban 2024. január 29-én Forrás: MTI/Bruzák Noémi

A főigazgató szerint Magyarországot "megszüntetésre szánták",

ám az ország, a magyarság a trianoni kihívásra "brutálisan erős választ adott",

olyan szellemi választ amely Nobel-díjakban, a tudományban, az irodalomban, a zenében nyilvánult meg, miközben az ország átalakította iparát, mezőgazdasága viszonyait és az életszínvonal tekintetében 1938-ra majdnem utolérte Ausztriát. Kásler Miklós ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Trianont követő időszakban a meghirdetett úgynevezett Wilsoni elvek egyetlen deklarátuma sem valósult meg.

A magyar küldöttség távozik a nagy Trianon palotából, a békeszerződés aláírása után Forrás: Wikimedia Commons

Trianon traumája azért égett bele nemcsak a magyarság, hanem a szomszédos népek lelkébe is, mert ezt a problémakört ők sem voltak képesek feldolgozni - fogalmazott. Trianon az európai történelem egyik legnagyobb "jusztizmordja" volt - mondta a főigazgató, hozzáfűzve, hogy következményeit csupán szavak, nyilatkozatok szintjén orvosolták.

Apponyi gróf távozóban a békekonferenciáról Forrás: Wikimedia Commons

Kásler Miklós a konferencia jelentőségét hangsúlyozva arról beszélt, hogy az előadók komoly levéltári kutatásokat végeztek, így új ismeretek is elhangozhatnak. Ez a konferencia mintegy előkészíti azt a monográfiát, melyet az intézet kutatói le tudnak tenni az asztalra és az élet számos területére, politikára, hadviselésre, nemzetiségi kérdésekre is kiterjed, Kásler Miklós ennek kapcsán hívta fel a figyelmet az MKI jelenleg zajló egyik kutatására, mely azt a történelmi eseményt dolgozza fel, amikor II. András (Endre) 1224-ben széles körű autonómiát biztosított az erdélyi szászok számára.

Teleki Pál híres vörös térképét, az etnikai szempontú területrendezést is lesöpörték az asztalról a békecsinálók

Kásler Miklós méltatta Teleki Pál néhai kormányfőt, neves földrajztudóst, akinek munkásságát 1912-ben, az Egyesült Államokban tett körutazása során amerikai kollégái a legmagasabb elismerésben részesítették. Raffay Ernő történész, az MKI Trianon kutatócsoportjának vezetője köszöntőjében arról beszélt, hogy a konferencián rendkívül komoly tudományos előadások hangzanak el, kizárólag szakmai alapon, levéltári forrásokra támaszkodva, mindenféle szélsőségektől mentesen.

A magyar delegáció számára elkészített híres vörös térkép Forrás: Wikimedia Commons

Kiemelte, hogy a konferencián a tudományos és művészi élet számos jeles képviselője vesz részt, erre pedig úgy tekint, hogy ők jelenlétükkel valamennyien a Trianon kutatócsoport munkáját támogatják.
Mint az esemény mellé kiadott tájékoztatóban írták, a konferenciáján elhangzó előadások a politikatörténet, a nemzetiségi kérdés, a hadtörténet, a térképészet, a kultúra, az oktatásügy, a könyvkiadás, a jogtörténet, a lengyel-magyar kapcsolatok és a "görög Trianon" témaköreit ölelik fel.

Clemenceau Wilson elnök társaságában a párizsi békekonferencián. Wilson igazságosabb rendezést célzó javaslataiból semmit sem valósítottak meg Forrás: Pixels

A témakörök sokfélesége azt mutatja, hogy a trianoni országdarabolásnak sok, egymással összefüggő oka volt, illetve, hogy Trianon napjainkig ható következményei is kiterjednek az élet szinte mindegyik területére.A kilenc előadás közül öt a román-magyar, egy a lengyel-magyar kapcsolatokról, egy a görög-török viszonyról szól, egy a Székely Himnusz keletkezéséről, mint a nemzeti összetartozás fontos tényezőjéről, egy pedig egy holland emberről, aki megértette és támogatta a magyarok Trianon elleni küzdelmét.

Egyetlen országot sem csonkítottak meg úgy, mint Magyarországot

Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békediktátum aláírásának napját, június 4-ét. Az erről szóló törvény kimondta: "a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".

A békediktátum következtében 3,2 millió magyar vesztette el a hazáját Forrás: Wikimedia Commons

Az 1920-ban aláírt trianoni békediktátum kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették.

90 éve halt meg Trianon rosszemlékű „atyja”,Georges Clemenceauhttps://www.origo.hu/tudomany/20191124-clemenceau-neve-orokre-osszeforrt-a-sulyos-trianoni-orszagcsonkitassal.html#google_vignette
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!