Ez egyike azoknak az elképzeléseknek, amelyek elsőre talán furcsán hangzanak, de ha jobban belegondolunk, akkor értelmet nyerhetnek. Egyszerűen fogalmazva: az ujjakon lévő baktériumok és vírusok könnyen bejutnak a szervezetbe, ha feljuttatják őket valahogy az orrba.
Ne feledjük, hogy az orrüreg tetején található szaglórendszer közvetlen útvonalat biztosít azokhoz az agyi területekhez, amelyekben az Alzheimer-kór pusztítást végez, például a hippokampuszhoz
– mondták az ausztráliai Western Sydney Egyetem kutatói a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ez döntő lehet a kockázat mérlegelésében.
Hozzátették: számos lehetséges tényező járulhat hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához, köztük az amiloid peptid és a tau lerakódása, de
az újabb bizonyítékok arra utalnak, hogy az ideggyulladás is szerepet játszhat a patogenezisben.
A Biomolecules folyóiratban publikált tanulmány szerint az utóbbi években a feltörekvő kutatások feltárták a külső, behatoló kórokozók lehetséges részvételét az Alzheimer-kórban zajló ideggyulladásos folyamatok beindításában vagy felgyorsításában.
Az orrtúrás – vagy hivatalos nevén rhinotillexománia – közvetett módon vezethet ehhez az agyi gyulladáshoz, és ennek több módja is van.
Az orrtúrás először is azt jelenti, hogy bármi, ami az ujjbegyünkön van (például kórokozók), az agy felé tolódik. Másodszor, az orrunkból kihúzott dolgok befolyásolják az orr mikrobiomjának egyensúlyát, ami potenciálisan kevésbé hatékony gátat képez a szervezet számára.
Egy másik tanulmány már 2022-ben összefüggésbe hozta az orrtúrás az Alzheimer-kórral, bár ebben az esetben a kutatás egereken zajlott. Kimutatták, hogy
az orrhám (az orrüreget bélelő szövet) károsodása növelheti a fertőzésveszélyt, ami az Alzheimer-kóros betegeknél tapasztaltakhoz hasonló válaszreakcióhoz vezet az agyban.
Az áttekintés sokatmondó jelei között szerepel, hogy bizonyos vírusokat rendszeresen megtaláltak az Alzheimer-kóros emberek agyában, és hogy a betegség jeleit gyakran a szaglógumóban, az agy szagokat érzékelő részében észlelik először.
A szakemberek szerint azonban még messze vagyunk attól a végleges következtetéstől, hogy az orrpiszkálás hogyan növeli az Alzheimer-kór kockázatát, de a jelek erre utalnak. És
ahogy a tudósok egyre többet értenek meg erről az összetett betegségről, úgy dolgozhatnak hatékonyabb kezeléseken is.
A szaglószervi kórokozók bejutásának lehetséges szerepének megértése az Alzheimer-kórhoz társuló ideggyulladásban új utakat nyithat a megelőzésben.