A NASA szerint az üstökösök a Naprendszer kialakulásának idejéből származó, porból, kőzetből és jégből felépülő objektumok. Több tíz mérföld szélesek lehetnek, és több millió mérföld hosszú csóvát húzhatnak maguk után. Ahogy a Naphoz közelednek, felmelegszenek és egyre fényesebbé válnak.
A 12P/Pons-Brooks üstökös 71 év alatt kerüli meg a Napot, és legközelebb április 21-én éri el a perihéliumot – vagyis ellipszis alakú pályájának azt a pontját, amikor a legközelebb van a Naphoz.
Ez az üstökös azért különleges, mert hajlamos a kitörésekre, ilyenkor 100-szor fényesebbé válik a szokásosnál.
A Space.com szerint a 12P/Pons-Brooks legutóbb október 5-én, november 1-jén és 14-én, december 14-én és január 18-án fénylett fel. Az üstökös környezete zöld és vörös színben izzhat, és hosszú kék csóvát produkálhat.
A 12P/Pons-Brooks kitörései az égitestnek szarvakra emlékeztető patkó alakot kölcsönöznek, ezért is nevezik az Ördög üstökösének.
A 12P/Pons-Brooks már most is megfigyelhető távcsövekkel, a műszereket a kora esti órákban a Halak csillagkép felé kell fordítani. A csillagászok szerint azonban hamarosan szabad szemmel is látható lesz az üstökös, nem árt ugyanakkor egy alacsonyabb fényszennyezettségű területet keresni a megfigyeléshez.