A kutatók a UK Biobank adatait elemezték, amely az egészségügyi és orvosi kutatások globális forrásaként szolgáló, nagy biogyógyászati adatbázis. A szakemberek összesen 247 867 felnőtt adatait vizsgálták; több mint egy évtizeden keresztül követték az egészségi állapotukat.
Szerettük volna megérteni az alvás időtartama és a 2-es típusú cukorbetegség közötti összefüggéseket, valamint azt, hogy az egészséges táplálkozás csökkentheti-e a rövid alvás hatását a cukorbetegség kockázatára
– mondta Giuliana Murfet , a Sydney-i Műszaki Egyetem Egészségügyi Karának alkalmi akadémikusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Megkérdezték a résztvevőket, hogy nagyjából mennyit tudtak aludni 24 óra alatt. Az átlag hét-nyolc órát jelentett, ami normális alvásnak tekinthető.
A rövid alvás időtartamát a tudósokhárom kategóriára bontották:
A kutatók ezután az alvási adatokat az emberek étrendjére vonatkozó információkkal együtt elemezték és a résztvevők mintegy 3,2 százalékánál diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget a követési időszak alatt.
Az egészséges táplálkozási szokások a cukorbetegség általános kockázatával jártak együtt, amikor az emberek egészségesen étkeztek, de napi hat óránál kevesebbet aludtak, miközben megnőtt a 2-es típusú cukorbetegség kockázata a normál alvási kategóriába tartozókhoz képest.
A szakemberek azt találták, hogy az ötórás alvás 16 százalékkal nagyobb kockázatot jelent a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában, míg a három-négy órát alvók kockázata már 41 százalékkal magasabb volt a hét-nyolc órát alvókéhoz képest.
Az új tanulmány szerint a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél a szervezet ellenállóvá válik az inzulin nevű hormon hatásával szemben, és lassan elveszíti a hasnyálmirigyben az elegendő inzulintermelés képességét. Az inzulin viszont azért fontos, mert szabályozza a vérünkben lévő glükózt (cukrot), amely az elfogyasztott táplálékból származik, azáltal, hogy segít a szervezetben lévő sejtekbe szállítani.
Nem ismerjük pontosan az okokat, hogy a kevesebbet alvó embereknél miért lehet nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kockázata. Korábbi kutatások azonban kimutatták, hogy az alváshiányos emberek vérében gyakran megnövekednek a gyulladásos markerek és a szabad zsírsavak, amelyek rontják az inzulinérzékenységet, ami inzulinrezisztenciához vezethet. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nehezen tudja megfelelően használni az inzulint a vércukorszint szabályozására, ami ezért növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát
– magyarázta ShanShan Lin, a Sydney-i Műszaki Egyetem Közegészségügyi Karának adjunktusa.
Hozzátette: azok az emberek, akik nem alszanak eleget, valamint azok, akik rendszertelenül alszanak (például a váltott műszakban dolgoznak), megzavarják a szervezetük természetes, cirkadián ritmusát. Ez viszont
felboríthatja az olyan hormonok felszabadulását, mint a kortizol, a glukagon és a növekedési hormonok, amelyek a szervezet változó energiaszükségletét elégítik ki és általában szépen egyensúlyban tartják a vércukorszintet.
Ha azonban megsérülnek, az csökkentheti a szervezet glükózkezelési képességét a nap előrehaladtával.
Mindezek a tényezők pedig hozzájárulhatnak a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatához, amely a hat óránál kevesebbet alvó embereknél tapasztalható.
Korábban a kutatások már kimutattak egy úgynevezett „U-alakú” összefüggést az alvás időtartama és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata között. Több tanulmány áttekintése szerint a napi hét-nyolc óra alvás jár a legalacsonyabb kockázattal.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az egészséges életmód fontos része, ami úgy tűnik, hogy csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Az új tanulmány és más bizonyítékok alapján valószínű, hogy a cukorbetegség kockázatát illetően a hét-nyolc óra alvás lehet az ideális. A szakemberek szerint az alvás időtartama és a cukorbetegség kockázata közötti kapcsolatot azonban más tényezők is befolyásolhatják, például az alvás minősége és az életmód egyéni különbségei.
Bár a kutatás eredményei megkérdőjelezik, hogy az egészséges táplálkozás enyhítheti-e az alváshiánynak a cukorbetegség kockázatára gyakorolt hatását, közben számos bizonyíték mutat rá az egészséges táplálkozás előnyeire az általános egészség szempontjából.
A tanulmány szerzői közben elismerik, hogy nem mindig lehetséges eleget aludni, de azt javasolják, hogy a napközbeni nagy intenzitású intervallumos testmozgás ellensúlyozhatja a rövid alvás cukorbetegség kockázatára gyakorolt lehetséges hatásainak egy részét. Hozzáteszik: valójában bármilyen intenzitású testmozgás javíthatja a vércukorszintet.