A Sierra de Quibasban található Quibas-lelőhelyet még 1994-ben fedezték fel a kutatók, miután egy kiránduló csoport megkövesedett csontok gyűjteményére bukkant véletlenül egy kőbányában.
A lelőhely egy ősi barlang, amely gerinces és gerinctelen fosszíliákban gazdag üledékkel van tele, amely olyan nagytestű emlősöket rejt, mint például: kecske, pézsmatulok, bölény, ló, dámszarvas, sündisznó, makákó, vaddisznó, orrszarvú, borz és az afrikai vadkutyák ősei.
A Quaternary International című folyóiratban publikált tanulmány eredményei arra utalnak, hogy
1 100 ezer és 900 ezer évvel ezelőtt akár hat éghajlati változás is követte egymást gyors egymásutánban.
A kutatók szerint ez az első példa Európában az ebben az időszakban feljegyzett, komoly éghajlati változékonyságra, amely nagy valószínűség szerint a középső pleisztocén intenzív jégkorszakainak az előzménye lehetett. Ez utóbbi földtörténeti kor, a pliocént követő, a holocén („jelenkor”) előtti kora. Mintegy két és fél millió évvel ezelőtt kezdődött, és nagyjából 11700 évvel ezelőtt ért véget.
A tanulmány elemezte a lelőhelyen található üledékek ásványtani összetételét, hogy azonosítsa és megkülönböztesse azokat a rétegeket, amelyek száraz jégkorszakok során rakódtak le. A tudósok feltárták, hogy
az úgynevezett MIS 33 fázistól a MIS 27 fázisig összesen négy nedves epizód váltotta egymást három száraz epizóddal.
Egymillió évvel ezelőtt ezek az éghajlati változások 40 ezer éves időközönként ingadoztak, ami a Föld tengelyferdeségének változásából adódott.
Azok a szintek, amelyekben az állatvilág fosszilis maradványai megjelentek, megfelelnek az interglaciális MIS 31 és a glaciális MIS 30 időszaknak. A Quibas különböző szintjein fontos változást lehetett megfigyelni a fauna szintjén, ami ennek a komoly környezeti változásnak köszönhető, amely az erdők fokozatos eltűnésével járt együtt
– magyarázták a szakemberek a HeritageDaily online tudományos portálnak.