Az arannyal „pettyezett” géllel Raffaele Mezzenga, az ETH Zürich anyagtudósa és Jiaqi Su élelmiszertudós dolgozott együtt egy nemzetközi kutatócsoporttal, akik harminc perc alatt negyven százalékkal tudták csökkenteni a „részeg egerek” véralkoholszintjét.
A gél az alkohol lebontását a májból az emésztőrendszerbe helyezi át. Ellentétben azzal, amikor az alkohol a májban metabolizálódik, nem keletkezik köztes termékként káros acetaldehid
– magyarázta Mezzenga a ScienceAlert online tudományos portálnak.
Ahogy arra emlékeztetett: az acetaldehid áll számos másnapossági tünet hátterében, beleértve a hányingert, fejfájást, szájszárazságot, alacsonyabb vérnyomást, megnövekedett pulzusszámot, magasabb bőrhőmérsékletet és arcpírt.
A csapat kimutatta, hogy géljük képes katalizálni az alkohol bélben történő lebontását az acetaldehid helyett a kevésbé mérgező ecetsavvá.
Az alkoholfogyasztást követő harminc percen belül a gélt kapó részeg egerek véralkoholszintje negyven százalékkal, öt órán belül pedig több mint ötven százalékkal csökkent. Sőt, azok az egerek, amelyek naponta kapták a gélt (az alkohol mellett), kevesebb súlyt veszítettek, és jobb volt a zsíranyagcseréjük a májukban, mint azoknál az egereknél, amelyek tíz napon keresztül csak alkoholt kaptak. Ez a szakemberek szerint arra utal, hogy
a gél több szerv károsodását is mérsékelte.
Mezzenga úgy véli, bár egészségesebb, ha egyáltalán nem iszunk alkoholt, a gél azonban különösen érdekes lehet azok számára, akik nem akarnak teljesen lemondani az alkoholról, de nem szeretnék megterhelni a szervezetüket.
A Nature Nanotechnology tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint ennek a csodának hangzó gélnek a létrehozásához a kutatók tejsavót használtak – a tej vizes részét, amely a sajtkészítés során elválik a szilárd alvadéktól. Ha a savót több órán át forralják, az hosszú szálakat képez, amelyek egy vastartalmú vegyülettel való reakció során gélesedésre késztethetők. Arany nanorészecskék és némi cukor hozzáadásával a gél elősegíti az enzimatikus reakciók sorozatát az alkohol „hatástalanítása” érdekében.
A gélek emésztése a bélben természetesen hosszabb időt vesz igénybe, és az arany nanorészecskék is meghosszabbítják az emésztési időt. Ez viszont időt ad az összetevőknek arra, hogy a káros alkoholt kevésbé mérgező ecetsavvá alakítsák, amelyet a szervezetünk ezután tovább bonthat vízzé és szén-dioxiddá
– mutattak rá a tudósok, hozzátéve, hogy ez azonban csak addig működik, amíg az alkohol még az emésztőrendszerben van; amint a véráramba kerül, az alkohol mérgező hatásai „kikerülnek” a gél hatóköréből.
Még sok munka van a szakemberekre ahhoz, hogy a gélt biztonságosnak lehessen tekinteni az embereken végzett kísérletekhez, de a kutatók szerint reményt adhat az, hogy
az új „csodaszert” az alkoholfogyasztás előtt vagy közben is be lehet majd venni,
hogy megelőzzük annak káros hatásait.