A narancshéjjal kapcsolatos felfedezés izgatottá tette a Floridai Egyetem és az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának tudósait. A kísérletek során az egereket hat héten keresztül egy FP-ben gazdag, tápláló narancshéj-kivonattal etették, és a kutatók a gyulladáshoz és a szív- és érrendszeri betegségekhez kapcsolódó vér biomarkerek csökkenését tapasztalták. Még akkor is,
ha ez idő alatt magas zsírtartalmú étrendet fogyasztottak: a napi adag FP-vel etetett állatok kevesebb zsírt híztak, mint a kontrollcsoport.
Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, az FP egy olyan metabolit, amelyet eredetileg a grapefruit leveleiben és levében találtak. Bár bizonyos narancsfajtákban is előfordul, de úgy tűnik, hogy a lime-ban, citromban, mandarinban nincs jelen.
A vegyület az elmúlt években nagy érdeklődésnek örvendett antioxidáns és gyulladáscsökkentő potenciálja miatt, de a szakértők még mindig nem tudnak róla mindent.
Ez egy újszerű felfedezés, amely rávilágít a feruloilputreszcin eddig fel nem ismert egészségügyi potenciáljára a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében
– mondta Yu Wang, a Floridai Egyetem élelmiszerkutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A narancs a világ egyik legnépszerűbb gyümölcse, amelyet főként a leve miatt fogyasztanak, a keserű héját pedig jellemzően eldobják. Évente 32 millió tonna narancshéj megy veszendőbe, pedig tökéletesen ehető, ráadásul jót tesz nekünk. Ha a narancsmaradékot megetetik a csirkékkel, az az állatok egészségére nézve is előnyös. Floridában az államban keletkező narancshéjnak körülbelül a felét adják a szarvasmarháknak. De talán van rá okunk, hogy eltegyük magunknak.
A narancs héja a lédús részhez képest lenyűgöző koncentrációban tartalmaz vitaminokat, antioxidánsokat és limonént – egy olyan vegyi anyagot, amely gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal bír. Annak kiderítése, hogy mely bioaktív vegyületek a legfontosabbak az emberi egészség szempontjából és miért, kulcsfontosságú lesz, ha a tudósok a lehető legegészségesebb kivonatot akarják előállítani.
Az FP-t nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha ezt a metabolitot fogyasztjuk, úgy tűnik, hogy megállítja a bélben lévő bizonyos baktériumokat abban, hogy a táplálék lebontása során egy trimetil-amin (TMA) nevű mellékterméket bocsássanak ki
– magyarázta Yu Wang, hozzátéve, hogy a TMA-t a bélbaktériumok termelik, amelyek gyakran vesznek részt a hús emésztésében vagy a magas zsírtartalmú, alacsony fehérjetartalmú étrendben.
Amikor ez a vegyület a bélből a véráramba, majd a májba kerül, ott trimetilamin-N-oxiddá (TMAO) metabolizálódik.
A Journal of Agricultural and Food Chemistry tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint a TMAO összefüggésbe hozható az artériás plakkok felhalmozódásának, a szívbetegségeknek, a stroke-nak, az elhízásnak és a 2-es típusú cukorbetegségnek a fokozott kockázatával. A narancshéjban található FP viszont segíthet ellensúlyozni ezt a kockázatot.