A múlt hónapban az Ázsia-szerte tapasztalt szélsőséges időjárás komoly nehézségeket okozott, több környező országban is sokan meghaltak a hőség miatt, iskolákat zártak be, és a hatóságok erdőtüzek veszélyére hívták fel a figyelmet.
Tudósok nemzetközi csoportja szerint az Ázsiában tapasztalható szélsőséges időjárási viszonyok, és az hogy a globális átlagnál gyorsabb ütemben emelkedik a hőmérséklet, valószínűleg az ember okozta klímatváltozás miatt következett be.
Indiában április, május és június számít a három legmelegebb hónapnak, amíg a monszunesőzés beálltával nem kezd csökkenni a hőmérséklet. Az elmúlt évtizedben azonban egyre magasabb lett a levegő hőfoka. A tudósok idén a szokásosnál több hőhullámot jósolnak, amit nagyrészt a kevesebb nem monszun eredetű eső és az aktív, de gyengülő, száraz El Nino időjárási jelenség okoz.
A hőhullámok idején az országban rendszerint súlyos vízhiány lép fel, az 1,4 milliárd lakos közül tízmilliók nem jutnak vízhez.
A helyi média szerint India nyugati részén, Rádzsasztánban legalább kilenc halálos áldozatot követelt a szélsőséges hőség és a hőguta. Az indiai katasztrófavédelmi tisztviselők arról számoltakbe, hogy egyelőre még nem tudták pontosan megállapítani a hirtelen halálozások okát, mert még tartanak az orvosi vizsgálatok.
Csütörtökön a Rádzsasztánban található Barmer városában rekordot döntött a hőség, egészen 48,8 Celsius-fokig emelkedett a hőmérséklet.
A szakértők India számos részén figyelmeztetnek hőhullámokra a következő időszakban, melyek több helyen szélsőségessé is válhatnak. A hatóságok a hőhullám küszöbértékét 40 Celsius-fokos maximális hőmérsékletben határozták meg a sík területeken, valamint a normál maximális hőmérséklettől való legalább 4,5 Celsius-fokos eltérésben.
A szomszédos Pakisztánban az éghajlatváltozással foglalkozó minisztérium közölte, hogy csütörtöktől az ország mintegy 26 körzetében súlyos hőhullám tombol, és a jelenlegi szélsőséges hőmérséklet valószínűleg május 30-ig is eltart.
A dél-pakisztáni Szindh tartományban a hőmérséklet pénteken várhatóan eléri az 50 Celsius-fokot, emiatt már elhalasztották az éves iskolai vizsgákat. Ezzel szemben az indiai állami meteorológiai szolgálat (IMD) előrejelzése szerint Bangladesre, és a kelet-indiai Nyugat-Bengál egyes részeire várhatóan „súlyos ciklonális vihar”, a Remal fog lecsapni, amely valószínűleg vasárnap éri el a területet.
(MTI/Reuters)