Az Illinois-i Egyetem és a Nebraska-Lincoln Egyetem kutatói 100, 65 és 75 év közötti önkéntes agyáról készítettek felvételeket, majd a kapott eredményeket összevetették a résztvevők táplálkozási szokásaival, hogy kapcsolatot keressenek bizonyos étrendek és az agy lassabb öregedése között.
A vizsgálat során az agy öregedésének két különböző típusát azonosították; a lassabb ütemű öregedés olyan tápanyagokkal függött össze, amelyek legnagyobb mennyiségben a mediterrán típusú étrendben találhatók meg.
Olyan tápanyag-biomarkereket vizsgáltunk, mint például a zsírsavprofilok, amelyekről a táplálkozástudománynak hála tudjuk, hogy potenciális egészségügyi előnyökkel járhatnak"
- mondja Aron Barbey idegkutató, az Illinois-i Egyetem munkatársa, aki szerint eredményeik összhangban vannak a korábbi kutatások megállapításaival, miszerint a mediterrán étrend jót tesz az egészségi állapotunknak.
A vizsgálat nem önkéntesek beszámolóján alapult, a tudósok vérmintákat elemeztek, és ezekben keresték a különböző tápanyag-biomarkereket. Emellett a kutatók az agy öregedését MRI-felvételekkel és kognitív tesztekkel is értékelték.
Az azonosított jótékony biomarkerek között voltak a halakban és olívaolajban található zsírsavak, valamint az olyan antioxidánsok, mint a spenótban és mandulában fellelhető E-vitamin vagy a sárgarépában és sütőtökben jelenlévő karotinoidok; utóbbiakról korábban megállapították, hogy csökkentik a gyulladást a szervezetben és védik a sejteket a károsodástól. Egy másik hasznos biomarker, amelyet a kutatásban a lassabb öregedéssel hoztak összefüggésbe, a kolin volt. A tojássárgája, a szervhúsok és a nyers szójabab tartalmaz nagyobb mennyiségű kolint.
Fontos megjegyezni, hogy ez a kutatás csak egy pillanatfelvételt rögzített, és nem elég átfogó ahhoz, hogy bizonyítsa az ok-okozati összefüggéseket. Hasonló következtetésekre jutott azonban egy 2023-as tanulmány, amely 12 éven át követte a résztvevőket, és
szintén összefüggést talált a mediterrán étrend és az alacsonyabb kognitív hanyatlás között.
A kutatócsoport a jövőben nagyobb időszakot felölelő klinikai vizsgálatokat szeretne végezni, hogy megnézze, hogyan befolyásolhatja a táplálkozás az agy öregedését. Lehetséges, hogy az étkezésünk egyszerű módosítása segíthet csökkenteni az olyan neurodegeneratív betegségek kialakulásának veszélyét, mint az Alzheimer-kór.
A teljes tanulmány az npj Aging című szakfolyóiratban olvasható.