Egy napon belül három embert is bikacápa-támadás ért
A floridai partvidéken a közelmúltban bekövetkezett két egymást követő cápatámadást a közösségi médiában megjelent bejegyzések a Mexikói-öbölben megtelepedett karszárnyú delfinekkel hozzák kapcsolatba, de ennek nincsen semmi értelme – nyilatkozta a nagy port felvert esetekről Erick Higuera-Rivas tengerbiológus a Live Science tudományos hírportálnak. Június 7-én három ember is megsérült két cápatámadásban Walton megye partjainál, Destin és Panama City Beach között.
Az áldozatok közül egy 45 éves nőt a Watersound Beach közelében érte támadás, de két tinédzser is megsérült még ugyanazon a napon cápaharapás miatt, körülbelül hét kilométerre keletre az első támadás helyszínétől. Valószínűleg ugyanaz a bikacápa (Carcharhinus leucas) volt a felelős mindhárom támadásért – nyilatkozta Corey Dobridnia, a Walton megyei seriff hivatal képviselője a USA Today lapnak.
Alaptalanul gyanúsítják a kardszárnyú delfineket
A kardszárnyú delfineket (Orcinus orca) is ugyanabban a régióban észlelték az elmúlt hetekben, ahol a cápatámadások történtek. E bből néhányan arra a következtetésre jutottak, hogy a gyilkos bálnák közelebb terelték a bikacápákat a parthoz, ahol ezek megtámadták az embereket. Az orkákat június 4-én látták utoljára Destintől délre, körülbelül 120 kilométerre attól a helytől, ahol három nappal később a cápatámadások történtek.
Higuera-Rivas azonban azt mondja, hogy a két esemény semmilyen módon "nem kapcsolódik egymáshoz".
A tengerbiológus az orkák viselkedését tanulmányozza egy mexikói tengervédelmi és természetvédelmi civil egyesületnél, beleértve a cápákkal és rájákkal való interakcióikat is. Annak ellenére, hogy az elmúlt években megfigyeltek néhány kardszárnyú delfint amelyek nagy fehér cápákra (Carcharodon carcharias) vadásznak Dél-Afrika partjainál, illetve bikacápákat üldöznek a Kaliforniai-öbölben, Higuera-Rivas szerint a legutóbbi támadások hátterében nem a kardszárnyúak állnak.
„Az orkák számának látszólagos megnövekedése arra vezethető vissza, hogy a Mexikói-öbölben is egyre népszerűbb az ökoturizmus, ezért a korábbiakhoz képest gyakrabban látják ezeket az állatokat – nyilatkozta Erick Higuera-Rivas tengerbiológus. Mivel az orkák valószínűleg mindig is jelen voltak a régióban, csak most gyakrabban fotózzák őket a turisták, Higuera-Rivas úgy véli, hogy nincs összefüggés a floridai cápatámadások és a kardszárnyúak jelenléte között.
A tartós és száraz hőség állhat a cápák felbukkanásának megszaporodásában
Gavin Naylor, a Floridai Egyetem cápakutatási programjának igazgatója is egyetért ezzel. Naylor a Live Science-nek elmondta, hogy az orkák noha valóban cápákat is célba vesznek néha , de ez általában a partoktól távol történik. "Annyi hely van, ahol a cápák elrejtőzhetnek a kardszárnyúak elől a part mentén" - mondta, hozzátéve, az sem világos, hogy a cápákat konkrétan miért az emberek lakta partokra terelnék a gyilkos bálnák. Különösen valószínűtlennek tűnik, hogy a bikacápák a kardszárnyú delfinek tevékenysége miatt gyűljenek össze a part menti sekély vizekben, mivel ezek a sótartalom szélsőséges ingadozását jól elviselő cápák képesek elrejtőzni az édesvízi ökoszisztémákban is.
Naylor úgy véli, hogy a bikacápa-támadás valószínűleg annak köszönhető, hogy a zsákmányhalak kerültek közelebb a partokhoz, és ez vonzza ide a cápákt is.
A közelmúlt meleg, száraz időjárása Floridában azzal járt együtt, hogy a torkolatok édesvíz kibocsátása erőteljesen lecsökkent.
"Ha kevesebb a torkolati vízkibocsátás, akkor a sós víz is közelebb kerülhet a parthoz, mint általában, és ez magával hozza a planktonokat, illetve az ezekkel táplálkozó rajhalakat. A csalihalakkal együtt pedig a bikacápák is megérkeznek – nyilatkozta a szakember.