A sötét energiát, melyet először 1998-ban azonosítottak, alkotja az Univerzum teljes anyagának és energiájának körülbelül 70%-át. A számos elmélet ellenére valódi természete rejtély marad. https://www.origo.hu/tudomany/2018/09/meg-mindig-nem-tudjuk-mi-alkotja-az-univerzum-kilencvenot-szazalekat
A vezető hipotézisek közt van az ötödik erő létezése, ami eltér a 4 ismert alapvető természeti erőtől (gravitáció, elektromágnesség, erős és gyenge nukleáris erő). Ezt az erőt egy kaméleon nevű részecske közvetítené, ami nevét onnan kapta, mert jól látható helyen képes elrejtőzni. https://www.origo.hu/tudomany/2020/10/a-kozmologiai-allandot-elete-legnagyobb-tevedesenek-tartotta-de-ugy-tunik-hogy-megsem-az
A Holger Müller professzor által vezetett kísérlet egy élenjáró atom interferométert használt egy optikai ráccsal kombinálva. A berendezés precíz gravitációs méréseket tesz lehetővé úgy, hogy szabadon eső atomokat helyben tart a munka idejére. Minél tovább lógatják ott az atomokat, annál nagyobb az esély, hogy felfedezik (vagy nem) egy kaméleon nyomait. A hullámok vagy fázisban vannak és összeadódnak, vagy fázison kívül vannak és kioltják egymást. Az hogy a hullámok fázisban, vagy fázison kívül vannak nagyon érzékenyen bizonyos mennyiségektől függ, amit mérhetünk, mint például a gyorsulás, gravitáció, rotáció, vagy alapvető állandók. Az atom interferometria a részecskék kvantum tulajdonságai használatának a művészete és tudománya, azaz, hogy részecske és hullám egyszerre. Felhasítják a hullámot, így a részecske két úton halad egyszerre és aztán a végén interferálják őket.
Míg korábbi kísérletek csak immobilizálni tudták az atomokat, egyszerre millimásodpercekig, az új készülék sokkal hosszabb ideig képes fenntartani őket – másodpercektől több tíz másodpercig Ez jelentős javulás, ami ötszörösére növeli a legprecízebb méréseket. Egy nemrégiben a Nature Physics magazinban publikált dolgozatban Müller és kollégái 70 másodpercre növelte a lógási időt.
Hogy feltárják, vajon a kaméleon részecske irányítja-e valóban a sötét energiát, a tudósoknak lyukat kell találnia az elfogadott gravitációs elmélet által előre jelzett eredményekben – valamit, ami senkinek nem sikerült, mióta Isaac Newton létrehozta teóriáját 400 évvel ezelőtt. https://www.origo.hu/tudomany/2017/05/nem-varosi-legenda-hanem-valos-esemeny-a-nagy-felfedezest-inspiralo-tortenet Utóbbi tesztjeikben Müller és csapata nem talált eltéréseket a newtoni gravitációtól, ami azt sugallja, hogy ha a kaméleon létezik, hatásai rendkívül finomak.
A kutatók mégis optimisták. Azzal, hogy javították műszerük pontosságát a jövőbeni kísérletek bebizonyíthatják, vagy cáfolhatják a kaméleonok, vagy más hipotetikus részecskék jelenlétét, ami hozzájárul a sötét energiához.
(Forrás: BBC Science Focus: https://www.sciencefocus.com/)