A James Webb űrteleszkóp (JWST) bizonyítékot talált arra, hogy két óriási aszteroida egymásnak csapódott egy közeli csillagrendszerben – írja a Live Science tudományos portál.
A kolosszális ütközés 100 000-szer több port bocsátott ki, mint a dinoszauruszok halálát okozó becsapódás. A kozmikus katasztrófa csillagászati szemmel nézve viszonylag közel, mindössze 63 fényév távolságra történt a Beta Pictoris csillagrendszerben, amely a Festő csillagképben található.
A Beta Pictoris még nagyon fiatal rendszer, mindössze 20 millió éves - szinte újszülött a 4,5 milliárd éves Naprendszerhez képest. Először 1983-ban észlelte a NASA infravörös csillagászati műholdja (IRAS), és úgy gondolják, hogy egy közeli szupernóva lökéshulláma adott neki életet.
A fiatal csillagrendszerben eddig két gázóriást észleltek, kőzetbolygóknak ugyanakkor egyelőre nincs nyoma.
Az űrteleszkóp által detektált aszteroidaütközések azonban rengeteg port termelnek, amely idővel Földhöz vagy Marshoz hasonló világok alapanyaga lehet
– ismertették az új eredményeket az Amerikai Csillagászati Társaság 244. ülésén, a wisconsini Madisonban.
A kutatók szerint mivel a csillagrendszer elég fiatal, látható a csillag körül kavargó akkréciós korong is, így ennek tanulmányozásával betekintést nyerhetünk Naprendszerünk korai időszakába.
A Beta Pictorius olyan korban van, amikor az aszteroidaütközések révén még folyik a bolygóképződés a csillag közelében, így valós időben tanulmányozhatjuk a kőzetbolygók és a hasonló égitestek létrejöttét”
– magyarázta Christine Chen, a tanulmány vezető szerzője, a Johns Hopkins Egyetem csillagásza a kiadott közleményben.
A James Webb űrtávcső, valamint a Spitzer űrteleszkóp 2004 és 2005 között készült felvételeit felhasználva a kutatók megállapították, hogy az aszteroidaütközés valamikor a közelmúltban történt, és a találkozás után a két objektum teljesen megsemmisült. Az űrbe szétrepülő részecskék a virágpornál is kisebb méretűek voltak, állapították meg a szakértők.
A James Webb legújabb adatai alapján úgy tűnik, hogy két nagyobb aszteroida ritka, kataklizmikus találkozásának utóhatásait figyelhettük meg, ami teljesen megváltoztatta a csillagrendszerről alkotott képünket”
– mondta Chen.
A kutatók szerint eredményeik segítenek a csillagászoknak jobban megérteni, hogyan épülnek fel a csillagrendszerek, és milyen gyakran jönnek létre a miénkhez hasonló lakható világok.