Így kezdődött egy multidiszciplináris csapat által végzett átfogó vizsgálat. Az eredményeket a Science Advances című folyóiratban publikálták.
Ezeket a furcsa szerkezeteket membrán nanocsöveknek nevezik, és a leglényegesebb, hogy a tanulmány szerint ezek a kis csövek lehetővé teszik, hogy ezek az élőlények anyagokat adjanak át, egyfajta cserehidat, egyfajta tömlőt létrehozva, amely összekapcsolódik a közeli sejtekkel, lehetővé téve, hogy egyes cianobaktériumokból anyagokat juttassanak át másokba. Ezen élőlények felfedezése óta ez az első alkalom, hogy fizikai és közvetlen kapcsolatot mutattak ki közöttük.
"Ennek a felfedezésnek óriási következményei vannak, és megerősíti azt az elképzelést, hogy meg kell változtatnunk a cianobaktériumokról alkotott elképzeléseinket"
- mondta José Manuel García kutató. Megkérdőjelezve azt az elképzelést, hogy ezek az organizmusok elszigetelten működnek, a tanulmány azt sugallja, hogy egyfajta hálózatként működhetnek, amelyben kölcsönhatásban állnak egymással, ami igen fontos feltételezés, tekintve, hogy ezek az élőlények a bolygó legnagyobb mennyiségben előforduló fotoszintetizáló szervezetei, amelyek valóságos "tüdőt" jelentenek az óceánok számára, és nélkülözhetetlenek az általunk ismert élet fenntartásához.