A probléma az, hogy az elmúlt évtizedek aszályos tavaszain és nyarain eltűntek az útszáli pocsolyák, az önkormányzatok felszámolták az utcai „kék” kutakat, lassan visszaszorulóban van a háztáji állattartás, azzal együtt a jószágitatók, így fecskéinknek nagyon nehéz sarat találniuk.
Az idei évben szinte naponta előforduló zivatarok nagyon kedvezőek fecskéink számára, hiszen a földutakon, dűlőkön megálló víz kisebb oázisokként működnek fecskéink számára, de más fajok is hasznosítják ezeket ivóhelyként.
Aszály esetén ezeket mi is könnyen tudjuk pótolni, hiszen egy vödör vízzel, vagy slag segítségével könnyen létre tudunk hozni mi egy egy-két négyzetméternyi sárgyűjtő helyet, jól belocsolva azt. Ezt nagyobb meleg esetén naponta ismételnünk kell, amelyet nagyon könnyen megtalálnak fecskéink és meghálálják azt az ereszek alá épített fészkeikkel. Ezt nemcsak az utcán, hanem kertünkben vagy akár erkélyünkön is meg tudjuk valósítani.
Bővebben
Még most, júniusban sem késő ennek nekilátni, hiszen madaraink másodköltése mostanában fog elkezdődni és július végén fognak csak kirepülni a fiókák, illetve a fészkek folyamatos tatarásra szorulnak. Nagyon fontos, hogy ha úgy döntünk, hogy műfészkeket helyezünk ki, a fecskéink megtelepítésnek nagyon fontos része az, hogy mindig telepítsünk mellé sárgyűjtőhelyet is, mert anélkül a „szerkezetkész” lakásokat nem tudják beköltözésre alkalmassá tenné fecskéink.