Az a kilátás, hogy a Naprendszeren túli bolygók (exobolygók) légkörébe betekintő Webb űrtávcső segítségével felfedezhetjük a földönkívüli élet jeleit, felkeltette a közvélemény kíváncsiságát és tudományos érdeklődését. Valóban izgalmas vállalkozásról van szó. A NASA tudósai nemrégiben arról nyilatkoztak, hogy milyen jelentős kihívások állnak előttünk, ha egy távoli világ légkörében az életre utaló bizonyítékokat, úgynevezett bioszignatúrákat szeretnénk találni - például az organizmusok által szinte biztosan előállított molekulák koktélját (mint például az oxigén, a metán és azon túl).
"Az élet felfedezéséhez egy exobolygón valószínűleg nagyszámú, egyértelműen észlelt bioszignatúrára, több küldetés és obszervatórium adataira, valamint kiterjedt légköri modellezési erőfeszítésekre lesz szükség, és ez a folyamat feltehetőleg éveket vesz igénybe" - magyarázta Knicole Colón és Christopher Stark, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának két Webb-kutatója egy új blogbejegyzésben.
A Földtől 1,5 millió kilométerre keringő, legerősebb és legfejlettebb űrteleszkóp lenyűgöző megfigyelései döntő fontosságúak lehetnek a csillagok közötti megfoghatatlan élet megtalálására irányuló erőfeszítésekben.
Mégis jelentős akadályok állnak előttünk.
A kihívás lényege, hogy nem csak olyan bolygókat kell találni, amelyek az általunk ismert életnek otthont adhatnak - ami mérsékelt égövi, sziklás, Föld méretű, folyékony vízzel teli világokat jelent -, hanem a rendkívül távoli és halvány légkörüket is ki kellene mutatni és vizsgálni.
A legfontosabb, hogy egy ilyen távoli légkörbe való belenézéshez a bolygónak a galaxisban lévő helyünkről nézve tökéletes helyzetben kell lennie, a csillag előtt haladva, hogy a Webb megfigyelhesse, hogyan szűrődik át ez a fény a légkörén - és végül felfedje a benne lévő vegyi anyagokat.
Ezért a Webb olyan bolygókra korlátozza a megfigyelést, amelyek hozzánk képest „széleken” helyezkednek el, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy repülő frizbit nézünk.
Eddig a tudósok 5638 exobolygó megtalálását erősítették meg (2024. június elejéig), és ezek közül 30 Föld méretű, sziklás, lakható zónában keringő bolygó - ahol folyékony víz létezhet. Ezek ígéretes jelöltek, amelyeken az élet nyomai után kutathatunk.
De a légkör felderítéséhez türelemre és valószínűleg több éves megfigyelésre lesz szükség. A bolygók légköre a csillaguk napfényének legfeljebb 0,02 százalékát blokkolja, ami azt jelenti, hogy a légkör létezésének megállapításához alapos megfigyelésre és többszöri megnézésre van szükség.
Vegyük például az LHS 1140 b bolygót, egy sziklás szuperföldet, amely körülbelül 1,7-szer akkora, mint a Föld, és 49 fényévre van tőlünk.
A csillagászok becslése szerint a „potenciális bioszignatúrák” észleléséhez 10-50 átvonulást kellene megfigyelni a csillaga előtt, ami 40-200 órának felel meg a Webb-űrtávcsővel.
„Tekintettel arra, hogy a Webb a rendszer égbolton való elhelyezkedése miatt nem tudja egész évben megfigyelni az LHS 1140 b rendszert, az LHS 1140 b 50 tranzitmegfigyelésének összegyűjtéséhez több évre, ha nem közel egy évtizedre lenne szükség” - magyarázták a NASA kutatói.
"A bioszignatúrák (biológiailag előállított gázok) keresése rendkívül nehéz, de egyben izgalmas vállalkozás is"
- tették hozzá.
Az elkövetkező években és évtizedekben az exobolygók kutatói és az asztrobiológusok nem egyszerűen a sziklás világokat fogják vizsgálni az élet lehetséges nyomai után, hanem azokat a sziklás világokat, amelyeket elméletük szerint óceánok boríthatnak, és amelyeket hiceán vagy angolosan hycean (a hidrogén és az óceán szavak összevonásából) bolygóknak neveznek.
Mint tudjuk, a Földön az élet az óceánokban virágzik; ezek a világok, ha léteznek, izgalmas helyek lennének a potenciális bioszignatúrák keresésére.
A 2015-ben felfedezett K2-18 b bolygó ilyen hely lehet - bár ott még nem mutattak ki véglegesen vizet. A tudósok 2023-ban felvetették, hogy a Földön a planktonszervezetek által termelt potenciális bioszignatúra, a dimetil-szulfid jelen lehet ennek a világnak a légkörében. A NASA kutatói azonban megjegyzik, hogy a potenciális dimetil-szulfid jel túl gyenge ahhoz, hogy a jelenlegi adatok alapján egyértelműen kimutatható legyen.
A Webb-távcső, amelynek óriási, 6,5 méteres tükre rengeteg távoli fényt fog fel, talán soha nem talál bioszignatúrát. De a távoli világokba való példátlan betekintése - amely megmutatja, hogy mit tartalmaz sok exobolygó légköre - felbecsülhetetlen értékű lehet. Az elkövetkező űreszközök, például a (jelenleg épülő) Nancy Grace Roman űrteleszkóp megfigyeléseivel kombinálva a tudósok összegyűjthetik azokat az adatokat, amelyekkel arra utalnak, hogy egy bolygó bioszignatúrák meggyőző bizonyítékával rendelkezik.
„A cikk megírásának időpontjában csak egyetlen lakható és lakott bolygóról tudunk és ez a Föld!”
- hangsúlyozták a NASA tudósai.