Wales hercegét fiatal korától uralkodásra nevelték. Az első világháború kitörésével őt is besorozták, bár aktív frontszolgálatot nem látott el. Ennek ellenére a háború alatt látott borzalmak későbbi döntéseit nagyban befolyásolták. Az ifjú trónörökös a világégés után körutazásra indult a birodalomban, és nemcsak felmérte problémáit, de igyekezett megoldást is találni azokra.
Kérészéletű uralkodás
Eduárd nem vetette meg a nők társaságát, különösen a nála idősebb és férjezett asszonyok vonzották. A hölgyek jöttek és mentek, időről időre más tűnt fel a herceg oldalán. A helyzet 1930 körül változott nagyot, amikor beleszeretett egy amerikai üzletember feleségébe. Wallis Simpson és a királyi sarj kapcsolata az évek során csak erősödött, amely később súlyos problémához vezetett. Az időközben VIII. Eduárd néven trónra lépő férfira már egészen más szabályok vonatkoztak, mint korábbi státuszában.
A szándéka, mely szerint feleségül szeretne venni egy kétszer elvált nőt, nemcsak önmagát, de a birodalmat is válság közeli állapotba taszította. A tervezett házasságot az egyház és a kormány is hevesen ellenezte. A feloldhatatlannak tűnő morális konfliktus végül a szerelem javára dőlt el. A király még egy évet sem uralkodott, amikor 1936 decemberében lemondott fivére javára a koronáról, hogy egybekelhessen szíve választottjával.
A pálinka hazájában
Eduárd szeretett utazgatni, a számtalan meglátogatott ország közül többször tette tiszteletét hazánkban is. Tartózkodását és magyarországi programjait szinte minden alkalommal nagy sajtóvisszhang kísérte. 1935 elején egy egész bőröndflotta kíséretében érkezett a fővárosba. Érdekelték a hazai régiségek és ötvösüzletek, kedvesével gőzfürdőben relaxált és a Margit-szigetet is bejárta.
A kulináris finomságok közül a barackpálinka különösen ízlett a trónörökösnek.
Belevetette magát a korabeli Budapest éjszakai életébe, a Kakukk vendéglőben pedig a remek fogások mellett a cigányzene világába is elkalauzolták a herceget.
Horthy Miklós kormányzó ez alkalommal, majd későbbi látogatásai során is vendégül látta a királyi sarjat. Vadászat apropóján 1935 szeptemberében és 1937-ben is járt az országban. Az úri elfoglaltságok közül nem maradhatott ki a lóverseny és a fogadás sem, sőt a karikásostorral is megismerkedett. Lemondását a londoni magyar nagykövet veszteségként értékelte, hiszen a magyarokról kialakult véleménye a későbbiekben hasznára válhatott volna a nemzetnek.
Találkozó a diktátorral
Hasonlóan vélekedett Hitler is, aki úgy gondolta, egészen más lehetett volna az Egyesült Királyság viszonya a németekkel, amennyiben nem mond le a trónjáról. A kölcsönös szimpátiát egy utazás alapozta meg. Az egykori uralkodó 1937-ben látogatott el Németországba menyasszonyával. A királyi család határozott tiltása ellenére személyesen találkozott a hatalom képviselőivel.
Hitler és Eduárd október 22-én ráztak kezet a bajorországi Berghofban.
Az itt szerzett tapasztalatok arra sarkallták, hogy egy levélben köszönje meg utólag a Führernek a pazar vendéglátást.
Az egykori uralkodó kapcsolata nem volt felhőtlen családjával. Feleségét nem fogadták el és a németek iránt tanúsított szimpátiája is rontotta a rokonokkal ápolt kapcsolatot. Feleségével a világ számos pontján éltek, de az Egyesült Királyságba már csak néhány formális esemény miatt tértek vissza. A nácikhoz fűződő viszonya miatt a mai napig sok bírálat és teória születik, a herceg 1972-es haláláig ezeket mindvégig igyekezett visszautasítani.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.