Nicolas Lubitz tengerbiológus szabályosan lefagyott, amikor két évvel ezelőtt egy tengeri kutatóexpedíció során szemtanúja volt annak, ahogy egy tigriscápa egy egész hangyászsünt öklendezik fel az ausztráliai Queensland partjainál – írja a 9News híroldal.
A James Cook Egyetem egykori PhD-hallgatója azért osztotta meg a történetet, mert a cápákkal kapcsolatos kutatási projektjének eredményeit az év végén publikálja.
Lubitz és munkatársai 2022 májusában az észak-queenslandi Orpheus-sziget partjainál láttak el tengeri élőlényeket nyomkövetőkkel, amikor a páratlan felfedezést tették.
A kutató szerint a cápa akkor ejthette el a hangyászsünt, amikor a ragadozó a szigetek között vagy a partvidék sekély vizében úszott. Az elpusztult hangyászsünt a cápa egészben öklendezte fel, ami arra utal, hogy a háromméteres ragadozó nem sokkal a befogása előtt ejthette el a prédát.
Ez egy teljesen ép hangyászsüntetem, még a tüskéi és a lábai is megvoltak
– mondta a hírportálnak Lubitz.
A kutató szerint a tigriscápa nem volt kifejezetten nagy, inkább közepes termetűnek mondható. A cápák akkor öklendezik fel rendszerint táplálékukat, ha stressz éri őket. Vélhetően a hangyászsün tüskéi irritálhatták a cápát, ezért öklendezte fel végül az állatot.
A tigriscápa a kékcápa alakúak rendjének (Carchariniformes) valamint a kékcápák családjának (Carcharhinidae) legméretesebb faja, a kifejlett példányok között előfordulnak a 6 méteres hosszúságot is meghaladó ragadozók. A tigriscápa kozmopolita faj, a világtenger valamennyi trópusi-szubtrópusi vizében honosnak számít.
Leginkább a partközeli sekély vizekben vadászik, és a cápák világán belül ennek a fajnak a legszélesebb a zsákmánypalettája, ami a tarisznyarákoktól kezdve a vízre leszálló tengeri madarakon át a kisebb-nagyobb csontos halakig, más cápafajokig, teknősökig és tengeri emlősökig terjed.
A tigriscápát a támadási statisztikák alapján az emberre második legveszélyesebb cápafajnak tekintik, közvetlenül a nagy fehér cápa (Carcharodon carcharias) után. A tigriscápák gyomrában a szokásos prédaállatok maradványain kívül időnként egészen elképesztő dolgokat is szoktak felfedezni, így például találtak már tigriscápa gyomorban rendszámtáblát, műanyag kannát, fém kaparót, de például kettéharapott bulldogot vagy disznómaradványokat is.