A nyaralókat és a szörfösöket rendkívüli óvatosságra intik, miután a dél-afrikai partvidéken veszettség tört ki a fókák között. Az évente turisták százezreit vonzó, hatalmas hullámairól híres országban kilenc fókánál mutatták ki a halálos vírust, ami példa nélküli járványt jelent – írja a The Mirror.
A figyelmeztetés egy 640 kilométeres partszakaszra terjed ki, ahol nagy számban élnek dél-afrikai medvefókák. A veszettség az egyik legveszedelmesebb vírusfertőzés a világon, a halálozási arány megközelíti a 100 százalékot.
A korai felismerés és kezelés létfontosságú a betegség előrehaladásának megakadályozásához.
Több part menti támadást követően négy állatot teszteltek a vírusra, és miután kimutatták a kórokozót a szervezetükben. elaltatták őket. Az állatok több szörföst is megharaptak, de szerencsére idejében ellátták a sérülteket. Bár Dél-Afrikában számos állatfaj hordozza a veszettséget, a legtöbbjük ritkán kerül kapcsolatba emberekkel.
A fókák fokozott agressziójáról, köztük emberek elleni támadásokról szóló jelentések 2021 vége óta szaporodtak meg. Ezt megelőzően csak egy veszettséggel fertőzött fókát jegyeztek fel, 1980-ban, Norvégiában.
A számos harapás ellenére eddig nem jelentettek emberi fertőzést. Azonban mindenkit, akit megharapott egy fóka, függetlenül attól, hogy mikor történt az eset, arra utasítanak, hogy a lehető leghamarabb forduljon orvoshoz. A veszettség lappangási ideje eltér az egyes embereknél; legtöbbször a 20-40. napon jelennek meg a központi idegrendszeri tünetek, de a kórokozó akár 12 hónapon keresztül is rejtve maradhat.
Becslések szerint a veszettség akár kétmillió part menti fókát is veszélyeztethet. A vírus gyorsan terjedhet az állatok között, mivel a fókakolóniákban az állatok szoros kontaktusban vannak egymással.
A veszélyhelyzet miatt megtilthatják a fürdőzést egyes partszakaszokon, és fokozott óvatosságra intik a lakosságot a fókák agresszív viselkedése miatt.
A veszettség, egy halálos vírus, amely a központi idegrendszert támadja meg és súlyos agy- és gerincvelőgyulladást okoz.
Általában fertőzött állatok harapásával vagy karmolásával terjed, a kórokozó pedig a fertőzöttek nyálában rejtőzik.
A veszettség tüneteinek lefolyása szakaszokra bontható. Kezdetben van egy lappangási időszak, ezt követi a prodromális szakasz, amely 2-10 napig tart, majd a 2-7 napig tartó akut neurológiai fázis következik, amely végül kómához és halálhoz vezet.
A veszettség ellen rendelkezésre áll kezelés, de az azonnali orvosi ellátás elengedhetetlen.