Ha valaki reggelente zuhanyozik, valószínűleg el sem tudja képzelni, hogy lefekvésig várjon, hogy lesikálja magáról az éjszakai izzadságot és koszt; ha viszont este szokott zuhanyozni, akkor valószínűleg visszariad a gondolattól, hogy a napi kosszal és porral beborítva másszon be az ágyba.
Tehát kinek van igaza? Jobb, ha csillogóan kezdjük a napot, vagy ha mosakodással zárjuk le a napot?
A 2022-es Sleep Foundation felmérése szerint az amerikai felnőttek 42 százaléka fürdéssel vagy zuhanyozással kezdi a napját. Ez érezhetően több mint az a 25 százalék, akik közvetlenül lefekvés előtt mosakodnak, és még azt a 38 százalékot is háttérbe szorítja, akik csak valamikor az este folyamán zuhanyoznak vagy fürdenek.
„Azért zuhanyozom reggel, hogy tényleg felébredjek, hogy életben érezzem magam” - nyilatkozta Alok Vij, a Cleveland Clinic bőrgyógyásza 2023-ban. „Egyszerűen nem érzem magam önmagamnak, ha tiszta, frissen sikált arc nélkül kezdem a napomat.”
Ennek a reggeli feltöltődésnek biológiai okai vannak.
A testünk bizonyos jelzésekre támaszkodik a cirkadián ritmus szabályozásához, és a rendszeres zuhanyzás jelként szolgálhat, hogy itt az ideje felébredni és éberebbé válni.
A hatás különösen erős lehet, ha a forró helyett a hűvösebb zuhanyzást választjuk - ami egyébként a nap bármely szakában jó tanács -, mivel a hidegebb víz olyan neurotranszmitterek felszabadulását indíthatja el a szervezetben, mint a szerotonin, a kortizol, a dopamin és a noradrenalin, amelyek mind fontos szerepet játszanak az érzelmek szabályozásában és a stressz-szint csökkentésében.
Mi több, a napi reggeli zuhanyzás - bármilyen hosszúságú és hőmérsékletű -, amennyiben legfeljebb 90 másodpercig tartó hideg vízzel fejeződik be, legalább egy tanulmány szerint közel egyharmadával csökkenti a betegszabadságon töltött napok számát, valamint javítja a bejelentett életminőséget és energiaszintet.
Sokunk számára a reggeli zuhanyzás kevésbé arról szól, hogy feltörjük a biológiánkat, hogy kihasználjuk az optimális hatékonyságot a munkahelyen, és inkább arról, hogy kevésbé érezzük magunkat piszkosnak.
Az emberek hajlamosak éjszaka izzadni
- mondta Gary Goldenberg, New York-i bőrgyógyász, a Mount Sinai Icahn School of Medicine professzora a New York Timesnak 2017-ben. „Amikor reggel felébredünk, ott van ez a sok izzadság és baktérium a lepedőből, ami csak úgy ott ül a bőrünkön.”
Annak ellenére, hogy kevésbé népszerű, mint a reggeli, jó néhány ok van arra, hogy este zuhanyozzunk - nem utolsósorban az az érzés, hogy lemoshatjuk a különböző olajokat, szennyeződéseket és alapvető szennyeződéseket, amelyek a nap folyamán felhalmozódtak a bőrünkön.
Ez duplán igaz, ha munka után sportolunk vagy fizikailag megterhelő helyzetekben töltjük a napot.
Ráadásul - és ez talán meglepő, tekintve, hogy reggelente felébreszt minket - az esti zuhanyzás valójában nagyon is jótékony hatással lehet az alváshigiéniánkra. Ez részben ugyanabból az okból van, mint a korai zuhanyzás: cirkadián markerként működik, és jelzi a szervezetünknek, hogy kezdjen el leállni a napra - tulajdonképpen ez az egyik oka annak, hogy a szüleink ragaszkodtak ahhoz, hogy lefekvés előtt fürödjünk, amikor kicsik voltunk.
De valójában a fiziológia ennél mélyebbre nyúlik. „A test természetes módon lehűl, ahogy közeledik a lefekvés ideje, szinkronban a cirkadián ritmussal” - mondta Janet K. Kennedy klinikai pszichológus és alvásszakértő a Timesnak. „A zuhanyzás mesterségesen ismét megemeli a hőmérsékletet, és gyorsabb lehűlést tesz lehetővé, ami a jelek szerint gyorsítja az elalvást.”
Más szóval, ha álmatlanságban szenvedünk, próbáljunk ki egy kellemes meleg fürdőt vagy zuhanyzást lefekvés előtt úgy egy-másfél órával.
„Nincs végleges válasz a világ lakossága számára arra, hogy este vagy reggel zuhanyozzunk-e” - mondta Vij. „De minden egyes egyén számára általában van egy helyes válasz. És ez mind a preferenciákon alapul.”
Nos, ha egyik vagy másik oldalra kellene állnunk, azt mondanánk, hogy az éjszakai tusolók vannak előnyben - de végső soron ez csak rajtunk múlik.
„Kísérletezzünk, hogy megtaláljuk a kedvenc változatunkat - ha mindig reggel zuhanyoztunk, próbáljuk ki egy hétig az ellenkezőjét, és figyeljük meg, hogyan érezzük magunkat tőle” - javasolta Vij. „És ha ettől fantasztikusan érezzük magunkat, akkor maradjunk ennél. Ha pedig nem, akkor térjünk vissza a korábbi módszerhez.”
Legjobb akkor zuhanyozni, amikor kedvünk van hozzá és jólesik.