Ez a gigantikus szörnyeteg a valaha felfedezett legnagyobb kígyó. Nemcsak nagyobb, hanem genetikailag is nagyon különbözik déli rokonától, ami kérdéseket vet fel a biológiai sokféleséggel és az Amazonas törékeny ökoszisztémájával kapcsolatban.
Freek Vonk holland biológus, az Amszterdami Egyetem professzora, valamint kilenc ország tizennégy másik tudósa bukkant rá erre a csúszómászó óriásra.
A hatalmas anakonda a sekély vizekben leselkedett a zsákmányra,
amikor Vonk és a forgatócsoport az ecuadori Amazonas vizében, búvárkodás közben találkozott vele. A nem mindennapi találkozásról videó készült, ami vírusként terjedt a világhálón.
Ezeknek a csodálatos teremtményeknek a mérete hihetetlen: az egyik nőstény anakonda, amellyel találkoztunk, elképesztő méretű, nyolc méter hosszú volt. A waorani emberek legendába illő beszámolói szerint a környéken más anakondák is élnek, amelyek több mint hét és fél méter hosszúak és körülbelül ötszáz kilogrammot nyomnak
– mondta Bryan Fry, a Queenslandi Egyetem kutatója a ZME Science online tudományos portálnak.
Képzeljünk el egy kígyót, amely hosszabb, mint egy iskolabusz, és annyit nyom, mint egy zongora. Mert itt erről van szó. A genetikai elemzés kimutatta, hogy a most felfedezett állat nem csak egy nagy zöld anakonda: egy teljesen új faj, amely eléggé különbözik ahhoz, hogy önálló elnevezést érdemeljen: Eunectes akayima, ami a helyi őslakosok nyelvén „nagy kígyót” jelent.
A szakemberek szerint a genetikai különbségek óriásiak; akár 5,5 százalékot is kitesz.
Az újonnan felfedezett faj, az északi zöld anakonda, elképesztő 10 millió évvel ezelőtt vált el déli rokonától, a zöld anakondától. A tanulmány vezető szerzője, Jesus Rivas már több mint 15 éve gyanította ezt a fajta változatosságot.
Jelentős genetikai különbséget vettünk észre a venezuelai mintákban a peruiakhoz képest. Ez indította el az egész kontinensre kiterjedő együttműködést, hogy összerakjuk a kirakós játék darabjait
– magyarázta Rivas, hozzátéve, hogy az anakondák túlnyomórészt vízi állatok, amelyek olyan változatos zsákmányokat ejtenek el, mint a vízidisznók, a kajmánok vagy akár a szarvasok.
Mérgező társaikkal ellentétben ezek az óriások csonttörő szorítással győzik le áldozatukat, mielőtt egészben lenyelnék azokat.
Ennek a felfedezésnek azonban komor felhangja van. Ez a hatalmas ökoszisztéma a világ édesvizének 20 százalékát rejti és 16 ezer ismert fafajtával büszkélkedhet, ám az erdőirtás, az olajfúrások és a fenntarthatatlan gyakorlatok miatt veszélybe került.
Az Amazonas óriási nyomás alatt áll. Mivel az esőerdő több mint húsz százaléka már eltűnt, ezeknek az ikonikus óriásoknak a fennmaradása a tét. Az új faj a korlátozott elterjedési területe miatt nagyon sebezhető. Déli rokonaikhoz képest is sokkal érzékenyebben reagálnak az éghajlatváltozásra
– figyelmeztetett Vonk professzor.
Az Amazonas védelme nemcsak az északi zöld anakonda számára létfontosságú, hanem számtalan más faj számára is, amelyek ettől a vibráló ökoszisztémától függenek. Ennek az óriáskígyónak a felfedezése élesen emlékeztet minket a folyamatos környezeti kihívásokra és a világ egyik legváltozatosabb biológiai sokféleségű régiójának megőrzésének fontosságára.
Az új anakondafajt az MDPI Diversity című folyóiratban publikált tanulmány ismertette.