Rejtélyes aranyérmékkel teli edény rejtőzött az udvar alatt

Guggoló íjász figurák a nemrég Notionban feltárt perzsa aranyérméken
Guggoló íjász figurák a nemrég Notionban feltárt perzsa aranyérméken
Vágólapra másolva!
A Michigani Egyetem régészei figyelemre méltó leletre bukkantak a mai Nyugat-Törökország területén fekvő ókori görög városban, Notionban. Egy aranyérmékkel teli edényt tártak fel egy Krisztus előtti harmadik századi ház udvarának feltárása során, amely ritka betekintést nyújt a régió viharos múltjába.
Vágólapra másolva!

Ritka aranyérméket találtak

A lelet perzsa darikból, az ógörög Szardeiszban vert aranypénzekből áll. Mindegyik érmén egy térdelő íjász képe látható. A szakértők úgy vélik, hogy a fizetőeszközök Krisztus előtt az ötödik századból származnak és sokkal régebbiek, mint a ház, ahol megtalálták őket. 

Egy ilyen értékes lelet egy ellenőrzött ásatáson rendkívül ritka. Soha senki nem ás el egy halom érmét, különösen nemesfémet anélkül, hogy szándékában állna visszaszerezni. Tehát csak a legnagyobb szerencsétlenség magyarázhatja egy ilyen kincs megőrzését

 – mondta Christopher Ratté, a Michigani Egyetem régésze és a Notion régészeti felmérés igazgatója a ZME Science online tudományos portálnak.

Guggoló íjász figurák a nemrég Notionban feltárt perzsa aranyérméken
Guggoló íjász figurák a nemrég Notionban feltárt perzsa aranyérméken
Fotó: University of Michigan

Notion gyakori csatatérnek számított a görög és perzsa erők között. A Krisztus előtt 430 és 427 között zajló peloponnészoszi háború idején a perzsa szimpatizánsok zsoldosok segítségével irányították a várost.

 Pakhész athéni tábornok végül visszafoglalta Notiont, és elűzte a perzsa szimpatizánsokat.

 Xenophón görög történetíró szerint egy dárik egy katona havi zsoldját jelentette.

Ratté szerint ezek a konfliktusok magyarázatot adhatnak arra, hogy miért temették el az érméket, és miért nem kerültek elő soha. A szakember úgy véli: lehetséges, hogy nem kapcsolódott drámai eseményhez, hanem egyszerűen egy veterán zsoldos katona megtakarításait jelentették egy olyan korban és helyen, amikor a szerencsés katonák sok pénzt kereshettek, ha hajlandóak voltak kockáztatni az életüket.

 

Érmék kontextussal

A régészek szerint az érmék segítenek majd pontosítani az akhaimenida aranypénzek kronológiáját. Ez a felfedezés azért fontos, mert a legtöbb fennmaradt darik-kincset fosztogatók találták, és így hiányoznak a részletes kontextuális információk.

Egy régészeti lelet kontextuális információk nélkül olyan, mint egy amnéziában szenvedő, emlékezet nélküli ember. Még mindig érdekes és fontos, de a tudásveszteség  felbecsülhetetlen. Ennek a kincsesládának az esetében pontosan tudjuk, hogy hol találták, és számos közvetett bizonyítékunk van arra vonatkozóan, hogy mikor rejtették el

 – magyarázta Ratté.

Légi felvétel az ősi házról, ahol a csapat megtalálta az érméket
Légi felvétel az ősi házról, ahol a csapat megtalálta az érméket
Fotó: Notion Archaeological Project

A szakemberek a közelmúltban újabb ásatásokat kezdeményeztek Notionban, remélve, hogy további felfedezések fényt derítenek a kincs történetére. Eközben a törökországi Efezusi Régészeti Múzeum szakértői elemzik az érméket

A folyamatban lévő kutatások során többet megtudhatunk ezek eredetéről és az eltemetésükhöz kapcsolódó történelmi eseményekről.

A konfliktusok idején eltemetett és elfeledett aranyérmék története ráadásul izgalmas fejezettel bővítheti Notion és a tágabb régió történetét.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!