India, miután angol fennhatóság alá került, többször is fellázadt a brit uralom ellen. Az egyik leghíresebb kísérlet az 1857-58-as szipojlázadás volt. Ezután a következő évtizedtől kezdve India nem a Brit Kelet-indiai Társaság felügyelete alá tartozott, hanem közvetlen módon vált gyarmattá, és ehhez szükséges berendezkedést eszközölt a brit korona.
1942-ben Mahatma Gandhi kezdeményezésére több szervezetet egységbe fogva elindult a Hagyjátok el Indiát Mozgalom.
Ez volt az utolsó nagy megmozdulás India 1947-es függetlenedését megelőzően.
Az ellentétek kiéleződése
A mozgalom számára a kezdőlökést a második világháború kirobbanása adta meg. Mint a Brit Birodalom gyarmata, India is magától értetődően háborúba lépett, és az országban beállt a hadiállapot.
Ez igen sok politikai bonyodalmat okozott, hiszen számos indiai vezető úgy gondolta, hogy hazája a külső kényszer miatt keveredett bele a fegyveres konfliktusba, amihez az angolok engedély nélkül használják fel az ország erőforrásait.
A délkelet-ázsiai japán terjeszkedés hatására Gandhi egyre nagyobb veszélyt látott a brit jelenlétben, ugyanis azt gondolta, hogy az angol katonai jelenlét magára fogja vonni a japánok figyelmét, így India is terjeszkedésük célpontjává válhat. Azt is szorgalmazta ezen felül, hogy Indiának különbékét kell majd kötnie Japánnal, és minden követelést erőszak nélkül kell érvényre juttatni.
Hogy megelőzze a zavargásokat, a brit kormány Sir Stafford Crippset küldte Indiába, aki a „Cripps-ajánlat” keretében együttműködést, és egy ezzel járó bizonyos fokú autonómiát is ígért a helyieknek.
Az ajánlatnak még volt egy záradéka, ami bizonyos tartományoknak választási lehetőséget ajánlott, hogy India részei kívánnak-e maradni, vagy inkább különválnának (később ennek köszönhetően jött létre a mai Pakisztán). Ezt Gandhi és az indiai Kongresszus is rossz szemmel nézte.
1942. július 14-én a Kongresszus elfogadta a „Quit India” határozatot és engedélyezte Gandhinak az erőszakmentes mozgalmát.
Amikor a brit kormány nem teljesítette az indiai követelésekbe foglaltakat, a Kongresszus ülést tartott Bombayben (ma Mumbai), amin támogatásáról biztosította a Hagyjátok el Indiát kezdeményezést. Itt mondta el Gandhi a „Do or die” (tedd vagy halj) beszédét, amiben kinyilvánította, hogy ő inkább meghal, de nem marad az angolok alattvalója.
Az utolsó angol győzelem
A Quit India elfogadása után a brit hatóságok több tucat vezetőt, köztük Gandhit is letartóztatták. Gandhi esetében aggódtak, hogy egészségügyi állapota miatt a börtönben baja lenne és hírneve miatt féltek, hogy világszintű lenne az ellenszenv, ha történne vele valami, így az Aga Kahn palotába zárták.
Az akció nem hozta meg a várt sikert, és amint kiderült, mi történt, az országon erőszakos és erőszakmentes megmozdulások egyaránt végig söpörtek.
Leopold Amery külügyminiszter csak olajat öntött a tűzre, amikor a letartóztatásokat az erőszak megelőzéséhez szükséges lépésként emlegette. Mivel az erőszakellenes vezetők el voltak zárva, így a megmozdulások tettlegességig fajultak.
A brit válasz ezekre gyakran brutális volt. Több tízezer embert letartóztattak, a tömegbe időnként géppuskákkal lőttek bele, amelynek során nem válogattak a célpontok között. A letartóztatott emberek többsége a második világháború végéig börtönben maradt.
Ez alól egyedül maga Gandhi képez kivételt, akit egészségi állapota miatt 1944. május 6-án szabadon engedtek. Az angol siker nem volt tartós, ugyanis 1947. augusztus 15-én India független állam lett.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.