Nem albínó, de mégis fehér a rendkívül ritka füsti fecske
A Szász Völgy Természetvédelmi Egyesület a Facebook-oldalán számolt be a rendkívüli felfedezésről. Az egyesület munkatársa, Bátky Kolos augusztus 12-én, hétfőn, a madárgyűrűzésre felállított hálókat ellenőrizte, amelyben egy addig nem látott furcsa jövevényre, egy teljesen fehér füsti fecskére bukkant. Az apró madárnak csak a szárnytollai között akadt néhány sötétebb árnyalatú. Az egyesület szakemberei megállapították, hogy a madár a szokatlan fehér színe ellenére teljesen egészséges egyed. A füsti fecskék között rendkívül ritka egységes fehér színt az úgynevezett leucizmus okozza, ami nem keverendő össze az albinizmussal – mutatnak rá az egyesület szakértői.
A leucizmus egy olyan genetikai rendellenesség, amivel a madár már a kikelése óta rendelkezik. Ez megakadályozza, hogy a pigment, és különösen a sötét melanin egyenletes eloszlásban helyezkedjen el a madár tollazatán, és ami rendkívül halvány, a fehér árnyalatához közeli színeket, illetve foltokat produkál.
A leucizmussal érintett madárnak éppen ezért nincsenek normál, a terepi útmutatókban bemutatott tollazatszínei
– írja a Szász Völgy Természetvédelmi Egyesület. Az albinizmus esetén teljesen egységes fehér külsővel és piros szemekkel találkozhatunk. Az egyesület szakemberei miután megvizsgálták, meggyűrűzték és lefotózták a ritka fecskét, kedd reggel szabadon engedték.
A feltűnő fehér szín nem jelent hátrány sem a táplálkozásban, sem pedig a párosodásban, egyedül a ragadozók miatt jelenthet hátrányt az apró fecskének. Az egyesület munkatársai remélik, hogy a fehér fecske a kora szeptemberben kezdődő vándorlás során a társaival együtt sikeresen megérkezik Afrikába.
Akár Dél-Afrikáig is elrepülnek telelni az apró madarak
A füsti fecske (Hirundo rustica) a verébalakúak rendjébe és a fecskefélék családjába (Hirundinidae) tartozó kis termetű és villámgyors röptű énekesmadár. A füst fecskének összesen hat alfaját azonosították az ornitológusok, amelyek a sarkvidéki és sivatagai területek kivételével az Antarktiszt leszámítva, az összes kontinensen elterjedtek. Valamennyien az északi féltekén költenek. Hazánkban az európai füstfecske (Hirundo rustica rustica) számít a honos alfajnak.
A füsti fecske rendkívül hasznos madár, amely olyan repülő rovarokkal, levéltetvekkel és lepkékkel táplálkozik, amelyek között igen sok a kártevő. Augusztus végén és szeptember elején nagy rajokba gyűlnek össze, hogy a telelőhelyeikre vándoroljanak. Az apró madarak rendkívül nagy távolságokra, jellemzően Afrika Szahara alatti területeire repülnek el. A meggyűrűzött egyedek nyilvántartásából tudjuk, hogy Európából egészen Kenyáig, Tanzániáig, sőt, a Dél-afrikai Köztársaságig is elrepülnek.