Több mint 1,6 millió kilométer/óra sebességgel száguld keresztül galaxisunkon egy rejtélyes objektum – A tudósok tanácstalanok

A NASA-nál egy rejtélyes objektumot észleltek, ami körülbelül 1.6 millió km/h sebességgel száguld keresztül az űrön, olyan gyorsan, hogy teljesen kiléphet a Tejútból. A tudósok próbálnak rájönni, mi ez?
Fotó: MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Vágólapra másolva!
A NASA-nál egy rejtélyes objektumot észleltek, ami körülbelül 1,6 millió kilométer/óra sebességgel száguld keresztül az űrön, olyan gyorsan, hogy teljesen kiléphet a Tejútból. A tudósok próbálnak rájönni, mi ez?
Vágólapra másolva!

Nagy mérete miatt nagyon nem valószínű, hogy a Földtől jelenleg 400 fényévnyire lévő CWISE J1249 nevű objektum szonda lenne. Az objektum körülbelül 30.000-szer nagyobb, mint a Föld és a Nap tömegének 8%-a.

Ritkák az ilyen gyorsan mozgó csillagok. Lokálisan minden ezer csillagból csak egy, vagy kettő mozog ilyen sebességgel, és egy olyan gyorsan mozgó csillag, mint a J1249, néhány 10 millió év alatt elhagyná a Tejút galaxist: ez egy szempillantás olyan csillagok számára, melyek több tíz billió évig élnek. Szokatlan mérete miatt a J1249-et valahová egy csillag és egy bolygó közé teszi.

Bár a gigantikus objektum csak a fénysebesség 0.001%-ával mozog elszabadulhat a galaxisunkból és intergalaktikus pályára léphet. Hogy perspektívába helyezzük a J1249 sebességét, 2.6-szor gyorsabban mozog, mint a valaha kilőtt leggyorsabb űrszonda, ami sebességet a Parker űrszonda elért a 2024 júniusában a Nap körüli keringése során.

Az objektumot a NASA Backyard Worlds: Planet 9 projektjén dolgozó önkéntes polgári tudósok fedezték fel. Munkájuk során átfésülték a NASA WISE (Wide-field Infrared Explorer) és NEOWISE misszióinak az online képeit, remélve, hogy észlelnek valami izgalmasat. A három önkéntes észrevette a WISE képeken keresztülhaladó halvány, gyorsan mozgó objektumot. Az The Astrophysical Journal Letters magazinban publikált új tanulmány szárazföldi telepítésű teleszkópokkal megerősítette ezeket a felfedezéseket és jellemezte az objektumot. (A tanulmány jelenleg lektorálásra vár a Cornell's arXiv oldalon.)

 

A Kaliforniai Egyetem tudósai által vezetett kutatócsapat úgy véli, hogy az objektum egy kis tömegű csillag vagy egy barna törpe lehet, ami nagyobb, mint egy bolygó, de híján van a mag fenntartásához szükséges nukleáris fúzióhoz szükséges tömegnek. 

 

További vizsgálatokból kiderült az objektum furcsa összetétele: sokkal kevesebb vasat és más fémeket tartalmaz, mint a csillagok és a barna törpék. A NASA szerint ez a szokatlan összetétel annak jele lehet, hogy az objektum a galaxisunkban valaha volt egyik első csillag lehet.

A NASA-nál egy rejtélyes objektumot észleltek, ami körülbelül 1.6 millió km/h sebességgel száguld keresztül az űrön, olyan gyorsan, hogy teljesen kiléphet a Tejútból. A tudósok próbálnak rájönni, mi ez?
Fotó: MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY / BBC Science Focus

Miért gondolják a kutatók, hogy olyan gyorsan halad az objektum? A furcsa objektum egy elromlott bináris rendszer maradványa lehet: társa, egy fehér törpe, felrobbanhatott egy szupernóvában, miután túl sok anyagot húzott ki a J1249-ből. Vagy lehet, hogy egy csillaghalmazból származhat, ami egy fekete lyuk párral való találkozás után gyorsan szétszóródott.

Egyik módja annak, hogy ilyen gyors sebességre tegyen szert egy objektum egy objektum felé való zuhanás és annak elvétése. Ilyen gravitációs csúzlikkal gyorsítják az űrszondákat olyan rendkívüli sebességre, ami lehetővé teszi, hogy a kutatók felfedezzék a naprendszert nagyon közeli távolságból észszerű időskála alatt.

Ez a technika magyarázatot adhat a J1249 sebességére – a csillag származhat galaxisunk sűrűn lakott központjából, ahol egy csillag felé zuhant, elvétette, de a folyamatban rendkívüli sebességre gyorsult.

(Forrás: https://www.sciencefocus.com/)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!