Nem akárki találta fel a vajazókést

vajazókés, vaj, illusztráció,
vajazókés
Fotó: Shutterstock/itor
Vágólapra másolva!
Richelieu, akit gyakran csak Vörös Eminenciásként emlegettek, a 17. századi francia politika meghatározó alakja volt. Sikeresen alkalmazva a királyi udvar intrikáit, óriási hatalom összpontosult a kezében. Ezt kihasználva nem volt rest támogatni a művészetet és reformálni az étkezési szokásokon.
Vágólapra másolva!

Hála Alexandre Dumas regényének és az abból készült filmadaptációknak, Richelieu alakjával szinte mindenki találkozott már. A körmönfont minisztert sokszor ábrázolták negatív szereplőként, a valóságban viszont jóval összetettebb jellem volt, aki szerette a színházat és a könyveket.

A cselszövések célpontja

A tehetséges férfi útja nem volt zökkenőmentes a hatalom felé. Már karrierjének elején megmutatkozott határozottsága, hiszen a korhatárt több évvel megelőzve vált püspökké. Elhivatottságának köszönhetően nemsokára a rendi gyűlésben is hallatta a hangját. Mindeközben egyre szorosabb kapcsolatot kezdett ápolni az udvar befolyásos tagjaival is.

A régenskirályné egyik kegyencének hála 1616-ban már államminiszteri pozícióban dolgozhatott. 

Mentorának bukása őt is magával rántotta és rövid időre kegyvesztetté vált. A száműzetés időszaka nem tartott sokáig, Richelieu kimagasló képességeivel mindig utat tört magának. 1624-ben már ismét a hatalom közelében találjuk, előbb a minisztertanács tagjaként, később pedig már főminiszteri székben.

Richelieu
 A bíboros La Rochelle ostrománál egy 19. századi ábrázoláson
Fotó: By Henri-Paul Motte - Musée d'Orbigny Bernon, Public Domain, https://commons.wikimedia.org

 

Sokan nem nézték jó szemmel karrierjének felfelé ívelését, ezért többször is összeesküdtek ellene. Az egyik alkalommal XIII. Lajos öccse kezdett szervezkedni más főnemesekkel együtt, azonban a politikus gond nélkül megbuktatta őket, sőt Chalais grófját még le is fejeztette. A másik cselszövést az uralkodó anyja és rokonai tervelték ki.

Az udvarban már sokan a végét látták a vörös eminenciás pályafutásának, de ezúttal is sikerrel védte meg pozícióját. 

A két incidens ékes példája annak, hogy a főminiszter a király teljes bizalmát élvezte, még saját családjával szemben is. Ezt a befolyást nem tudta volna elérni kiváló taktikai érzéke nélkül, amelyet a sakktáblán is gyakorta csiszolhatott.

A kés reformátora

Richelieu ravaszsága mellett kifinomult ember hírében is állt. Egy teória szerint a mai lekerekített végű vajazókéseket is neki köszönheti a világ. Gyakran rendezett fogadásokat, amelyekre természetesen tekintélyes személyeket hívott meg. Hiába voltak megkerülhetetlenek a politikában, néhányuk igencsak zavaró módon viselkedett.

Hegyes végű késeiket nem csupán az étel elvágására, hanem a fogaik közé szorult maradék kipiszkálására is előszeretettel használták a lakomák alatt.

A bíboros megelégelte az általa kifejezetten gusztustalannak vélt szokást, és parancsot adott lekerekített példányok gyártására, így előzve meg az otromba viselkedést.

Richelieu
A bíboros La Rochelle ostrománál egy 19. századi ábrázoláson
Fotó: By Henri-Paul Motte - Musée d'Orbigny Bernon, Public Domain, https://commons.wikimedia.org

Egy másik elmélet szerint a véres leszámolások is közrejátszottak az új evőeszköz megalkotásában. Az összejövetelek alkalmával előfordultak konfliktusok, amelyek fizikai erőszakig fajultak, és az asztalon lévő késsel támadtak egymásnak a felek. 

A kerekfejű pengével azonban sokkal nehezebben tudtak súlyos sebeket ejteni ellenfelükön a felbőszült nemesek.

Richelieu nagy pártolója volt a különféle művészeti irányoknak. Könyvtára messzi földön híres volt, amit mindig igyekezett újabb darabokkal bővíteni. Örömét lelte a különféle festmények gyűjtésében és mecénásként több szerzőt is támogatott. Kedvelte a színjátszást is, olyannyira, hogy párizsi rezidenciájának külön színháza volt.

XIII. Lajos francia király
Fotó: By Peter Paul Rubens - Current version: https://nevsepic.com.ua/art-i-risovanaya-grafika/26262-raboty-paulya-rubensa.-chast-1-20-foto.htmlPrevious version: http://www.digital-images.net/Gallery/Art/NS_Paint/body_ns_paint.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org

A körmönfont, rendkívüli diplomáciai érzékkel megáldott bíborosnak nem csupán a vajkenő kés köszönhető. 

Szolgálata alatt megszilárdította hazája belpolitikai viszonyait, amely később jó alapot jelentettek XIV. Lajos számára. 

A külpolitikai stratégiája is figyelemre méltó, hiszen irányítása alatt Európa meghatározó szereplőjévé nőtte ki magát Franciaország.

További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!