A tudósok laborkísérletekben röntgensugarakkal melegítették fel szabadon eső műaszteroidák felszínét, gőzfelhőt hozva létre, ami az objektumot ellökte. A rákövetkező számítógépes szimulációk demonstrálták, hogy egy disztális nukleáris robbanás által kibocsátott röntgensugarak eltérítenek bizonyos aszteroidákat, amik körülbelül olyan szélesek, mint a washingtoni National Mall.
Eddig csak egy olyan módszer vetődött fel, aminek elég energiája van ahhoz, hogy eltérítse a legfenyegetőbb aszteroidákat, a legnagyobb aszteroidákat, vagy bizonyos esetekben még az olyan kisebb aszteroidákat is, amelyeknél rövid a figyelmeztetési idő rövid, lehet, hogy egy év, vagy annál rövidebb.
A bolygóvédelmi közösségben az a konszenzus, hogy ilyen forgatókönyvek esetén egy nukleáris eszközből származó röntgensugárzás lenne az egyetlen opció. Ilyen robbantások elvileg a Földtől biztonságos távolságban történnének.
Két évvel ezelőtt a NASA egy űrjárművet szándékosan nekiütköztetett a Dimorphos aszteroidának, megváltoztatva az űrszikla pályáját egy másik, nagyobb aszteroida körül.
Ez vízválasztó pillanat volt a bolygóvédelmi közösség számára. De ilyen hatás csak akkor működik, ha az aszteroida elég kicsi és van elég idő a trajektóriájának megváltoztatására. Nathan Moore az albequerquei Sandia Nemzeti Laboratórium munkatársa és kollégái tesztelték a röntgensugarak működését. A kísérlet egy vákuumkamrában kezdődött, amiben volt egy kvarcból készült áfonya méretű aszteroida utánzat – a kvarc szilíciumból áll, ami az aszteroida gyakori komponense. A csapat a világ legerősebb röntgensugár generátorával 6.6. nanomásodpercig robbantotta a kamrát. Az impulzus elpárologtatta a kvarcot szuszpendáló fémhártya támasztékot, szabadesésbe szabadítva fel az ásványt. Az szabadoneső ásvány felszínét is melegítette és elpárologtatta, gázfelhőt generálva. A szétterjedő gáz úgy hajtotta a kvarcot, mint egy rakéta kipufogója, és körülbelül 250 km/h sebességgel hajtotta el az ásványt a röntgensugárzás forrásától. Az összeolvadt szilíciummal végzett tesztek hasonló eredményre jutottak.
Ahhoz, hogy értékeljék a terv bolygóvédelmi életképességét a kísérleti eredményeket számítógépes szimulációkkal kellett egyesíteni. A csapat azt találta, hogy egy nukleáris robbantásból származó röntgensugárzás néhány kilométerrel arrébb el tud téríteni egy akár 4 kilométer széles hasonló összetételű aszteroidát.
A kutatók remélik, hogy hasonló kísérleteket végeznek vassal és más aszteroida összetevőkkel. Sokféle sajátosságú aszteroidák érkeznek, melyek különböző ásványokból állnak.
(Forrás: Science News: https://www.sciencenews.org/)