Borzasztó titokra bukkantak, majdnem kipusztult a földi élet

Vágólapra másolva!
Úttörő felfedezést tett egy tudóscsoport. Olyan ősi katasztrófa megtörténtére találtak bizonyítékot, amely kis híján eltörölte a földi életet.
Vágólapra másolva!

A tragikus esemény során a Föld élővilágának közel 90 százaléka megsemmisült, ennek háttere azonban sokáig ismeretlen volt a tudomány számára. Most egy kutatócsoport fényt derített arra, mi is történhetett valójában. A katasztrófa nagyjából 250 millió évvel ezelőtt történt, és végzetesebb volt, mint a dinoszauruszok végzetét okozó aszteroida becsapódása – olvasható a LAD Bible cikkében. A földi élet csaknem teljesen megsemmisült.

A földi élet csaknem teljes eltűnését okozó eseményt a tenger mélyén zajló folyamatok magyarázzák
A földi élet csaknem teljes eltűnését okozó eseményt a tenger mélyén zajló folyamatok magyarázzák
Fotó: Biosphoto via AFP

A Science című folyóiratban megjelent tanulmányukban a brit Bristoli Egyetem és a Kínai Földtudományi Egyetem kutatói azt állítják, hogy 

az El Niño volt felelős az ősi éghajlat drasztikus megváltozásáért és ennek nyomán az erdők kipusztulásáért.

Az El Niño egy időjárási jelenség, amely a tengerfelszín drasztikus felmelegedését okozza. Az El Niño jellemzően a Csendes-óceán középső és keleti részén fordul elő. Amennyiben a Csendes-óceán trópusi keleti felén a tenger hőmérséklete 0,5 Celsius-fokkal emelkedik, El Niño időszakról beszélhetünk.

Bizonytalanná vált a földi élet sorsa

Bár a vulkáni tevékenység kétségtelenül jelentős szerepet játszott a „nagy kihalásban” (ez volt a Föld történetének legsúlyosabb tömeges kihalása a perm-triász időszakban), a szakértők szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni az El Niño jelenség hatását sem. Ezzel kapcsolatban a kutatókat a fosszíliákban lévő oxigénizotópok vezették nyomra.

Az élőlények többsége nem tudott alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, és emiatt az élet kis híján eltűnt a bolygóról. Szerencsére néhány organizmus adaptálódott, nélkülük ma nem lennénk itt”

 – mondta Yadong Sun, a Kínai Földtudományi Egyetem professzora.

„Az éghajlat felmelegedése önmagában nem okozhat ilyen pusztító kihalásokat, mert ha a trópusokon túl meleg lesz, a fajok a hűvösebb, magasabb szélességi fokokra vándorolnak. Kutatásunkból kiderült, hogy a megnövekedett üvegházhatású gázok nemcsak melegebbé teszik a bolygó nagy részét, de az időjárás és az éghajlat változékonyságát is fokozzák, ami kiszámíthatatlan környezeti viszonyokat teremt és veszélyezteti az élet fennmaradását” – magyarázta a tanulmány társszerzője, Dr. Alexander Farnsworth, a Bristoli Egyetem munkatársa.

A nagy kihalás pontos háttere ugyan továbbra sem ismert, és valószínűleg egy igen összetett folyamatról van szó. A fosszíliák vizsgálata révén azonban a tudósok egyre közelebb jutnak az igazság feltárásához.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!