Legyen szó akár egy frissítő fürdőzésről a tengerben vagy a folyóban, akár a szaunázás utáni jégfürdőzésről, vagy a zuhany hidegre állításáról, a hidegvíz-terápia szerelmeseinek száma az utóbbi években robbanásszerűen megnőtt, olvasható a Telegraph folyóiratban.
A hideg vizes terápia ma már a modern wellnessrutin elengedhetetlen része.
A hidegvíz-terápia előnyeinek kiaknázásához a víz hőmérsékletének 15 °C alatt kell lennie. De a hideg víz szerelmeseinek légiói minden időjárási körülmények között, még télen is ott vannak a hullámok között.
Miközben azonban számos egészségügyi előnyét dicsérik, a módszer nem mentes a kockázatoktól és az ellentmondásoktól.
Egyik vezető szószólója, a "Jégemberként" ismert Wim Hof híres arról, hogy népszerűsít egy olyan légzési módszert, amely lehetővé teszi számára, hogy ellenálljon a rendkívül hideg hőmérsékletnek.
Milliókat inspirált arra, hogy kipróbálják módszereit, de az utóbbi időben felmerültek olyan vádak, hogy légzéstechnikája halálos balesetekben is szerepet játszott. Így például Kellie Poole, egy háromgyermekes anya rosszul lett és belehalt egy folyóba Derbyshire-ben, miután részt vett egy, a wellness-trendhez kapcsolódó órán.
Ha tudjuk, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvedünk, akkor célszerű kerülni a hideg vizes terápiát, illetve orvossal konzultálni, mielőtt belevágunk.
Mike Tipton, a Portsmouthi Egyetem fiziológiaprofesszorának kutatása, azt mutatja, hogy a légzés visszatartása, majd a hideg vízbe merülés jelentősen megnöveli a szívroham kockázatát.
A hideg vizes terápia az, amikor a testet hideg víznek tesszük ki az egészség és a jó közérzet érdekében.
Ezt többféleképpen is kipróbálhatjuk, például hideg zuhanyozással, úszással a szabadban, fűtetlen medencében, tóban, folyóban vagy tengerben, jégfürdővel, vagy hideg merülőmedencével a gyógyfürdőben vagy edzőteremben.
„Ez egy ősi gyakorlat, amely a rómaiakhoz nyúlik vissza, akiknek a római fürdőkben frigidáriumuk volt.
A viktoriánusok is szerették, és sok hely, például Brighton és Penzance azért létezik, mert úgy vélték, hogy a vízbe merülés jótékony hatású” - mondja Tipton professzor.
Oroszországban úgy tartják, hogy ha valaki egy vödör jeges vizet önt magára, az erősíti a lelki erőt és megelőzi a betegségeket, a skandináv országokban pedig már több mint ezer éve gyakorolják a szaunázás és a jéghideg fürdőzés kombinációját.
A legtöbb szakértő úgy véli, hogy a víznek 10-15 fokosnak kell lennie ahhoz, hogy hasznot hozzon, bár a tudomány álláspontja nem egyértelmű abban a tekintetben, hogy több egészségügyi előnnyel jár-e, ha a víz hidegebb.
„Úgy érezzük, hogy elég hidegnek kell lennie ahhoz, hogy a szervezetet stressz érje. Fiziológiailag a hideg vízben való úszás sokkolja a szervezetet. Ha nem vagyunk hozzászokva és a víz nagyon hideg, akkor hidegsokk-reakció alakul ki, amikor a szívverés, a légzés és a vérnyomás az egekbe szökik, és kevesebb vér jut az agyba” – mondja Tipton. Idővel ez a reakció kevésbé lesz drasztikus, ahogy hozzászokunk a módszerhez.
„A stressz különböző változásokat idéz elő, különösen a szimpatikus idegrendszerben, és ezeket nem kapjuk meg, ha nem erőltetjük meg magunkat egy kicsit” - mondja James Mercer, a norvégiai Sarkvidéki Egyetem emeritus professzora.
Tipton professzor szerint azonban a tudomány nem támasztja alá, hogy 10-15 foknál sokkal hidegebbre menjünk.
„A hidegsokk-reakció valahol 10-15 fok között éri el a csúcspontját, ami jó ok arra, hogy ne menjünk hidegebb vízbe, mivel nem feltétlenül lesz nagyobb haszna, viszont sokkal nagyobb a veszélye” - mondja.
Sokan számolnak be arról, hogy a hidegvíz-terápia élénkítő és jó érzés, javítja a mentális és fizikai egészségüket. A tudományos eredmények azonban nem meggyőzőek.
„Vajon a hideg víznek köszönhetőek az előnyök vagy a barátokkal való találkozásról, a közösséghez való tartozásról, a gyönyörű helyekre való eljutásról, a vízben való súlytalanságról van szó? Nem lehetünk biztosak benne” - jegyzi meg Tipton professzor.
„Nehéz mérni a mentális egészségre gyakorolt előnyöket, de emberek ezrei mondják, hogy segít a depresszió és a mentális problémák kezelésében, és nem hiszem, hogy ezek az emberek mind tévednek.”
„A jó közérzetre gyakorolt hatás is fontos. A leküzdés a 'megcsinálom, nem csinálom’ kérdés eldöntése után az emberek úgy érzik, hogy teljesítettek” - mondja Mercer professzor.
2022-ben Mercer professzor és kollégái több mint 100 tanulmányt tekintettek át, amelyek a hideg víznek való kitettség egészségügyi hatásait vizsgálták.
Ezek közé tartozott az inzulinszint csökkentése és az inzulinrezisztencia javítása, az adiponektin hormon szintjének növelése, amely segíti a zsírégetést, és gyakran megtalálható azoknál az embereknél, akik 100 év felett élnek, az immunrendszer erősítése, az antioxidánsok szintjének növelése a szervezetben, ami csökkentheti számos betegség kockázatát. Úgy találták, hogy a módszer elősegítette sportolók izmainak regenerálódását, és növelte a barna zsírszövet mennyiségét a szervezetben, amely segít a kalóriaégetésben és a vércukorszint szabályozásában.
A hidegvíz-terápia az emberek túlnyomó többsége számára biztonságos. Azok számára viszont nem ajánlott, akik valamilyen szív- és érrendszeri betegségben, tüdőbetegségben, magas vagy alacsony vérnyomásban vagy aneurizmában szenvednek. A Raynaud-szindrómában szenvedőknek szintén óvatosan kell eljárniuk.
„A triatlonversenyek során bekövetkező halálesetek körülbelül 80 százaléka az úszás során következik be, és ezek fitt emberek. Elég, ha annyit mondok, hogy az elmerülés első körülbelül egy perce a legveszélyesebb a hidegsokk-reakció miatt” - mondja Tipton professzor.
„A probléma az, hogy sok embernek van szívbetegsége anélkül, hogy tudná, ezért fontos, hogy orvosi vizsgálatot végeztessünk, mielőtt bármilyen hideg vizes terápiába kezdenénk"
- teszi hozzá.
Ha nem vagyunk hozzászokva a hideg vízhez, fontos, hogy a terápia megkezdésekor a közelben legyen egy orvos. Nagyon lassan kezdjük el, ideális esetben az év melegebb időszakában, és fokozatosan akklimatizálódjunk a vízhez.
Első alkalommal soha ne próbálkozzunk egyedül a hidegvíz-terápiával! Még a hideg vizes zuhanynál is legyen valaki a közelben, aki segíthet, ha baj van.