II. Ferdinánd vallási köntösbe bújtatott központosítási szándékai belháborút robbantottak ki a Német–római Birodalom területén. 1629-re a császár leverte a csehek felkelését, és V. Frigyes pfalzi fejedelmet, illetve a dán csapatokat is térdre kényszerítette. Az uralkodóval szembeni fegyveres ellenállást így az egész birodalom területén sikerült felszámolni.
A háború központi eleme a zsoldosok széleskörű alkalmazása volt, mely jóval költséghatékonyabb módszernek bizonyult, mint egy reguláris állandó hadsereg fenntartása.
A zsoldosok azonban kizárólag a pénzért, és nem az eszmékért harcoltak, ez pedig meghatározta a csatározásokhoz való hozzáállásukat is. Így igyekeztek a háborúkat minél inkább elnyújtani, illetve a körbezárt városokat jó fizetségért cserébe megkímélték.
A svéd színrelépés
A zsoldosok sok esetben csak ritkán kaptak fizetést, így rablóbandákba tömörülve dúlták fel a falvakat, városokat. A helyzetnek ezt a negatív hozadékát felismerve a választófejedelmek 1630-ban elérték, hogy Ferdinánd leváltsa a főparancsnoki posztról Wallensteint, Európa egyik legjelentősebb hadvezérét, illetve azt is, hogy a zsoldosok létszámát jelentősen lecsökkentse.
A birodalmat bőkezűen pénzelték a spanyolok, akik arra ösztökélték a császárt, hogy ne kössön semmilyen kompromisszumot, és hatalmát mindinkább terjessze ki. Más államokat ez persze aggasztott, így az angolok és a hollandok a dán intervenciót finanszírozták, míg a franciák a svédeknek ígértek anyagi segítséget, ha beavatkoznak a konfliktusba.
1630 júniusában II. Gusztáv Adolf svéd király (a Balti-tenger partvidékének megszerzését remélve) 14 ezer katonájával partra szállt Pomerániában, és több jelentős kikötőt is elfoglalt. Szerette volna elnyerni a brandenburgi és szász választófejedelmek szövetségét, de azok nem álltak mellé – Magdeburg viszont igen.
1630 novemberében így a császári erők a város ellen vonultak Pappenheim tábornok seregével, akihez csatlakozott katonáival Johann Tilly is.
Az ostrom elhúzódott, az ostromlók egyre jobban kifáradtak, a svéd sereg pedig közeledett a város felé.
Vérfürdő a városban
Tilly ostromtaktikája ugyan működött, hiszen a város védői tárgyalni akartak, de túl lassúnak bizonyult és a támadók is elutasították. Pappenheim ezért kezébe vette az irányítást, és 1631. május 20-án rohamra küldte embereit. A támadók több kaput berobbantottak, miután a fővezér gyújtogatásra adott parancsot, hogy a védők pánikba essenek a tűz hatására.
Mivel a város nem adta meg magát, Tilly engedélyezte a szabadrablást.
A csapatokba verődő császári katonák nemcsak fosztogattak, hanem emberek tömegeit kínozták és ölték meg, válogatás nélkül. A tisztek ugyan megpróbálták leállítani az eseményeket, de a parancsnok azzal csitította őket, hogy a katonák élete nehéz, ezért „megérdemlik a szórakozást”.
Az erőszakhullámnak csak az szabott gátat, hogy a dóm megtámadását megtiltotta, így az oda menekültek túlélték a mészárlást.
A szabadrablást csak május 24-én szüntették be, ezek után pedig VIII. Orbán pápa örömét fejezte ki az „eretnek fészek” elpusztítása miatt.
Pappenheim jelentésében azt írta I. Miksa bajor választófejedelemnek, hogy 20 ezer emberrel végeztek és minden katona meggazdagodott az ostrom végére.
Sorait azzal zárta, hogy „Isten velünk van”.
A tábornok viszont meglehetősen alábecsülte a pusztítás mértékét: későbbi becslések szerint mintegy 30 ezer ember veszett oda a vérfürdőben. A tehetősebb lakosokat elfogták, és csak bőséges váltságdíj ellenében engedték őket szabadon. A hajdan virágzó városban csupán néhány kőépület volt, ami nem égett le. Olyan mértékű volt a pusztítás, hogy az évtized végére – az újjáépítő munkák ellenére – a lakosság létszáma nem érte el az 500 főt.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.