Az illékony anyagok, olyan elemek, vagy vegyületek viszonylag alacsony hőmérsékleten gőzzé változnak. Ide tartozik az élő organizmusokban található hat leggyakoribb elem, valamint a víz. A meteoritokban található cinknek unikális összetétele van, ami felhasználható a Föld illékony elemei és vegyületei forrásainak meghatározásához. A Cambridgei Egyetem és az Imperial College London kutatói korábban azt találták, hogy a Föld cinkje a Naprendszerünk különböző részeiből származik: körülbelül a fele a Jupiteren túlról és fele a Földhöz közelebbről származik.
Az egyik legalapvetőbb kérdés az élet eredetéről az, hogy honnan származnak azok az anyagok, amik szükségesek az élet kialakulásához. Ha megtudjuk, hogy kerültek ezek az anyagok a Földre, megtudhatjuk, hogy keletkezett itt az élet és hogyan alakulhat ki máshol.
A plenetezimálok a sziklás bolygók, mint például a Föld fő építőkockái. Ezek a kis testek az akkréció során alakulnak ki, amikor egy fiatal csillag körüli részecskék kezdenek egymáshoz tapadni, és fokozatosan nagyobb testekké formálódnak. De nem minden planetezimál jön létre ugyanúgy. A Naprendszerben legkorábban kialakult planetezimálok magas szintű radioaktivitásnak voltak kitéve, ami megolvasztotta őket és elvesztették illékonyságukat. Egyes planetezimálok azonban azután formálódtak, miután ezek a radioaktivitás források majdnem kihaltak, ami elősegítette, hogy túléljék az olvadási folyamatot és többet megőrzött illékonyságukból. A Science Advances magazinban publikált tanulmányban Dr. Rayssa Martins a Cambridgei Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője és kollégái ezekből a planetezimálokból a Földre érkező cink különböző formáit vizsgálták.
Különböző planetezimálokból származó meteoritok nagy mintájából származó cinket mértek meg és ezekkel az adatokkal modellezték, hogyan került ez a cink a Földre, úgy, hogy a Föld akkréciójának több tíz millió évig tartó teljes periódusát nyomon követték. Eredményeik azt mutatják, hogy míg ezek az olvadt planetezimálok körülbelül 70%-ban járultak hozzá a Föld teljes tömegéhez, cinkjének körülbelül csak 10%-át adták.
A modell szerint a földi cink többi része olyan anyagokból származik, amik nem olvadtak meg és nem vesztették el volatilis elemeiket. Felfedezésük azt mutatja, hogy a meg nem olvadt, vagy „primitív” anyagok lényeges forrásai voltak a Föld illékony elemeinek és vegyületeinek.
Tudjuk, hogy egy bolygó és a csillaga közötti távolság meghatározó faktor abban, hogy a bolygón létrejöjjenek azok a szükséges körülmények, amik fenntartják a folyékony vizet a felszínén. De az eredményeik azt mutatják, hogy nincs garancia arra, hogy a bolygók beépítik az elegendő vízhez és más volatilis elemekhez és vegyületekhez szükséges megfelelő anyagokat - tekintet nélkül a fizikai állapotukra.
Az elemek nyomon követése az evolúció több millió vagy még több billió évén át is alapvető eszköz lehet a máshol, például a Marson, vagy a Naprendszerünkön kívüli bolygókon lévő élet keresésében.
Hasonló körülmények és folyamatok valószínűek más fiatal bolygórendszerekben.
(Forrás: Cambridgei Egyetem: https://www.cam.ac.uk/)