A macskák folyékonyan keresztülhaladnak magas és keskeny réseken, de hezitálnak, amikor kényelmetlenül rövid lyukak felé közelednek. Erről számolt be Péter Pongrácz szeptember 17-én a Science magazinban. A felfedezés azt mutatja, hogy a macskák tudatában vannak saját testük méretével és mentális képet alkothatnak magukról. Pongrácz, a budapesti Eötvös Lóránd Egyetem munkatársa laborban vizsgált kutyákat és kimutatta, hogy a kutyák képesek az önképviseletre. Abban a 2019-ben az Animal Cognition magazinban publikált tanulmányban a kutyák lassítottak és hezitáltak, mielőtt keresztülsétáltak kényelmetlenül kicsi nyílásokon, ami azt mutatja, hogy tisztában vannak testméretükkel és ez alapján hoznak döntéseket.
Amint a kísérletet elvégezték, Pongrácz arra gondolt, mi lehet a macskákkal? De a macskákat nehezebb laborban vizsgálni, mint a kutyákat. A macskák hajlamosak visszahúzódni és ingerlékennyé válni abban a környezetben, ezért a labort a macskákhoz vitte. Kollégák segítségével Pongrácz épített egy hordozható labort, amit felállítottak 29 macska gazdi otthonában Budapest szerte.
A csapat minden egyes otthonban két nagy kartonlemezt csatolt egy ajtókerethez: az egyiken öt, ugyanolyan magasságban lévő, csökkenő szélességű rés volt, a másikon öt, ugyanolyan szélességű, de csökkenő magasságú rés volt. A lemez egyik oldalán egy gazdi, miközben a lemez másik oldalán a macska és a kísérletet végző személy állt. Minden egyes próbánál a macskának a keresztül kellett préselődnie a réseken a kísérletet végző személy oldaláról a gazdi oldalára, miközben filmezték.
Kemény feladat rávenni a cicákat, hogy kövessék az utasításokat. A kutyáktól eltérően a macskákat nehéz visszahívni egy pontra. Amint egy macska átszivárgott a nyíláson, a gazdinak meg kellett fognia a cicát és át kellett adni a lemezen a kutatónak, hogy új kísérletet végezzen. De voltak cicák, akik utálták, hogy irányítják őket és mindenáron kitértek a gazdik kezei elől.
A 38 macskából 30 elvégezte a kísérletet. Amikor különböző magasságú lyukakkal szembesültek, 22 macska hezitált, hogy keresztülmásszon-e a legrövidebben? Amikor a rések szélessége változott, csak 8 macska állt meg mielőtt megközelítette a legkeskenyebb rést.
A legtöbb macska tétovázás nélkül keresztülpréselődött a keskeny nyílásokon. A csapat ezt a stratégiát úgy hívja „próba és hiba”: Tekintet nélkül, hogy a elférnek-e, vagy sem, a macskák megpróbálnak keresztüláramlani.
A természetben ez a hezitálás, hogy legörnyedjen és keresztülmásszon rövid nyílásokon önfenntartó stratégia lehet. Ha egy macska keresztülpréselődik egy résen anélkül, hogy látná mi van a másik oldalon, sérülékennyé válhatnak a potenciális veszélyekre. Az a tény, hogy otthonuk biztonságában is megállnak, azt mutatja, hogy a macskák szintén tisztában vannak testméretükkel.
Sridar Ravi az Új-Dél-Walesi Egyetem repülőmérnöke hasonló kísérletet végzett poszméhekkel és 2020-ban publikálta az első tanulmányt arról, hogy a repülő rovarok tudatában vannak testük méretével és alakjával. De azt gyanította, hogy a macskák másként viselkedhetnek, attól függően, hogy miért akar a cica keresztülpréselődni egy résen. Például, lehet, hogy egy macska egér üldözés közben hezitál hogy keresztülmenjen egy nyíláson, hogy elkerülje a gyors mozgás alatti sérülést. Szerinte ezt a tanulmány kommentálhatta volna, vagy végezhetett volna ilyen kísérletet.
Annak ellenére, hogy a cicákat nehéz tesztelni, Pongrácz sokat szórakozott. Sok szórakoztató macskával találkozott, de azt mondja, hogy a legviccesebb az volt, ahogy a gazdik viselkedtek. Voltak gazdik, akik azt gondolták, hogy a cicájuk zseni, csak azért, hogy a macskák küzdjenek a kísérlettel. Más gazdik meg voltak róla győződve, hogy a cicájuk híján van az intelligenciának. Percekkel később a cicák könnyen elvégezték a feladatot, sokkolva a gazdit.
(Forrás: Science News: https://www.sciencenews.org/)