Az aggasztó előrejelzések egy globális áttekintésen alapulnak, amely a rövidlátás, azaz a rövidlátó fiatalok előfordulását vizsgálta az ötven nemzetből gyűjtött adatok alapján, egészen 2023-ig visszamenőleg. Ahogy arra a szakemberek emlékeztettek, a korábbi előrejelzések csak a 2015-ig terjedő adatokat vették figyelembe, de már akkor azt jósolták, hogy 2050-re a világ népességének fele rövidlátó lesz.
A British Journal of Ophthalmology tudományos szaklapban publikált, legújabb elemzést a kínai Sun Yat-Sen Egyetem kutatói vezették, akik 276 tanulmányt vettek figyelembe, amelyek mintegy 5,4 millió gyermekre és tinédzserre és közel 2 millió rövidlátóra vonatkoztak. Jinghong Liang közegészségügyi tudós és csapata megállapította, hogy:
Japánban volt az előfordulási arány a legmagasabb, ahol a gyerekek és tizenévesek 86 százaléka rövidlátó. A legalacsonyabb előfordulási gyakorisággal rendelkező ország Paraguay, mindössze 0,84 százalékkal.
Ha a gyermekek és tizenévesek látása a jövőben is ugyanilyen ütemben romlik, akkor a rövidlátás előfordulása a fiatalok körében világszerte 2050-re közel negyven százalékot érhet el, ami meghaladja a 740 millió esetet
– mutatott rá Jinghong Liang a ScienceAlert online tudományos portálnak.
De mi történik, ha ez az arány felgyorsul? Az adatok arra utalnak, hogy az elmúlt 30 évben (és különösen 2020 után) növekedett a rövidlátás előfordulási gyakorisága; és nem csak néhány országban.
Bár a genetika kétségtelenül szerepet játszik a rövidlátásban, ez a szakértők szerint nem magyarázza meg teljes mértékben a rövidlátással összefüggő esetek számának világszerte tapasztalható növekedését.
Adatok gyűjtésére van szükség a rövidlátás előfordulási gyakoriságának időbeli változásainak mérésére a fiatal népesség körében, mivel mind etnikai, mind földrajzi szempontból észrevehető különbségek mutatkoznak. Afrikában például hétszer alacsonyabb a gyerekek és tizenévesek körében a rövidlátás előfordulási gyakorisága, mint Ázsiában
– hangsúlyozták a kutatók.
Egyelőre senki sem tudja, hogy miért van ez így, de a tudósok szerint összefüggés lehet az oktatás időtartama és a rövidlátás előfordulása között. A szerzők úgy vélik: elengedhetetlen, hogy pontosan azonosítsák, miért növekszik a rövidlátás a fiatalok körében, és bizonyítékokon alapuló módszerekkel álljanak elő a következő generáció látása romlásának megelőzésére.